Výhodný kurz k dolaru zlevňuje elektroniku v Česku

Levný americký dolar a silná koruna zlevnily notebooky, počítačové komponenty, ale i celé sestavy až o tisíce korun. Ceny poslední dobou letí dolů rychleji, než kdy jindy. Dovozci si mnou ruce a tuzemští prodejci elektroniky zažívají obrovský nárůst prodeje. Jak dlouho bude tento trend pokračovat?

Hlavními důvody zlevňování amerického dolaru je zpomalující se ekonomika USA a propadání amerických úrokových sazeb. Od srpna letošního roku zlevnil dolar oproti euru o celých šest procent, což rozhodně není zanedbatelné. Navíc tento trend pokračuje a dolar stále padá níž a níž. Je však velmi pravděpodobné, že v horizontu jednoho roku se trend obrátí a dolar bude posilovat. Postupně by se měl dostat zpět na 1,3 USD za euro. Mělo by se tak stát po technické korekci a uklidnění americké ekonomiky, které by mělo v blízké době přijít.

A co tyto tendence znamenají pro české prodejce a dovozce elektroniky? Vzhledem k levnému nákupu zboží na západ od našich hranic mohou v tuzemsku nasadit nižší ceny. To vede k velkému zájmu o novou elektroniku, především pak notebooky, PC komponenty ale i celé sestavy.

AMD ubralo z ceny některých svých procesorů celých patnáct procent. U dvoujádrových procesorů s označením X2 byl slabý americký dolar cítit nejvíce. Některé procesory od Intelu zlevnily v rámci jednoho měsíce o pět procent. Model Core2Duo je nyní levnější přibližně o padesát korun. Pevné disky pokračují ve stejné tendenci jako před zpomalením americké ekonomiky. Tedy zlevňování přibližně o pět až deset procent každý měsíc.

Grafických karet ani pamětí se zlevňování příliš nedotklo a zůstávají přibližně na stejné cenové úrovni jako dosud. LCD monitory rovněž nepocítily žádné výrazné zlevnění. Notebooky však zaznamenaly snížení ceny až o šest procent, což vzhledem k jejich dosavadním vývojovým tendencím určitě není málo. Počítačové sestavy se dají pořídit již od šesti tisíc korun bez operačního systému, s operačním systémem za velmi přijatelných osm tisíc korun, což oslovilo mnoho lidí, kteří nákup počítače nechystali. Především v létě letošního roku zaznamenaly notebooky velmi výrazný nárůst prodeje. Stalo se tak poté co HP, Fujitsu-Siemens i Acer uvedly na trh velmi slušné modely za ceny začínající už na 11000 korunách.

Všechny počítače (jak přenosné, tak stolní) zažívají poslední dobou obrovské zlevňování. To se děje nejen díky pro nás příznivému vývoji kurzu k dolaru, ale i vývoji nových technologií, které nahrazují ty starší, které musejí s cenou výrazně níž. Ve Spojených státech došly dokonce tak daleko, že společnost Everex nabízí PC za 200 dolarů (cca 6000 korun). Na jeho výrobě se podílí společnost Google s open source komunitou a společností Everex.

Počítač disponuje procesorem Via C7-D o frekvenci 1,5 GHz, 80GB harddiskem a pamětí RAM o kapacitě 512 MB. Tento počítač ponese od výroby operační systém Linux. Podle oslovených odborníků v oblasti IT byznysu zažije značný úspěch nejen na americkém trhu, kde bude primárně nabízen. Později se očekává jeho prodej především ve východní Evropě a Rusku.

Související

AMD snížilo cenu procesorů
Intel dosáhl zisku 1,86 miliard dolarů

Exit mobile version