Německé soudy zakázaly P2P síť eDonkey

Vypínač

Druhá největší světová P2P síť byla zrušena pod obrovským nátlakem hudebních asociací. Německé soudy přikázaly vypnout sedm hostujících serverů právě koncem minulého týdne. Nelegální sdílení nejen hudebních souborů bylo v rozsudku označeno jako hlavní důvod vypnutí. Mezinárodní federace fonografického průmyslu oznámila, že bude podobným způsobem postupovat proti dalším výměnným sítím.


Používané logo sítě eDonkey

Provozovatelé neustále jádro vylepšovali a přesouvali z jednoho místa na druhé, což po zrušení několika tehdejších předních P2P sítí a následném přívalu nových uživatelů znamenalo neodolatelnou výzvu. Zrušení sítě v Německu odřízlo od sdíleného obsahu 1,3 milionů uživatelů.

„Budeme pokračovat v akcích proti jednotlivcům, kteří úmyslně a zjevně porušují práva umělců a nahrávacích společností,“ sdělila Jo Oliver, hlavní iniciátorka vedoucí spory za Mezinárodní federaci fonografického průmyslu (IFPI). Zároveň naznačila, že federace bude v mezinárodních soudních sporech pokračovat.

Téměř identická obvinění byla vznesena proti provozovatelům eDonkey serverů ve Francii a Holandsku. Tento postup nebyl dříve možný, protože tato síť nepatřila žádné firmě a celou ji provozovala skupina na sebe nezávislých lidí. Internetové stránky serveru eDonkey.com nyní obsahují pouze strohé prohlášení o škodlivosti nelegálního stahování.

Nejednalo se přitom o první incident, který se v souvislosti s touto výměnnou sítí objevil. V průběhu roku 2006 musela společnost MetaMachine, zakladatel eDonkey stojící za touto americkou sítí, zaplatit pokutu ve výši 30 milionů dolarů. Tato sankce byla udělena RIAA (Americká asociace nahrávacího průmyslu) za porušování autorských práv. „S touto novou dohodou spadlo další domino, a my jsme opět posílili základy legálního trhu,“ vyjádřil se předseda a výkonný ředitel RIAA Mitch Bainwol.

Zdroj: Illegal file-sharing network eDonkey disabled

Související

Soudní spory o formát MP3 nekončí
Nahradí internetové vysílání televizi?
Roste počet útoků pomocí sociálního inženýrství

Exit mobile version