Evropská komise hodlá dočasně zrušit spolufinancování při čerpání fondů EU

Na konci minulého týdne Evropská komise prezentovala svůj záměr, kdy chce kvůli dopadům hospodářské krize dočasně zrušit povinnost, podle které členské země musejí spolufinancovat projekty placené z fondů Evropské unie. Komise o tom informovala na svých internetových stránkách. Zrušení spoluúčasti na financování by se mělo týkat období letošního a nastávajícího roku.

Půl miliardy na mikroúvěry

Jedním z dalších návrhů bruselských státníků je kooperace s finančními ústavy, zejména Evropskou investiční bankou (EIB). Konkrétně by mohlo dojít k vyhrazení částky půl miliardy eur na poskytování takzvaných mikroúvěrů. Z budgetu Evropské unie by se na realizaci těchto záměrů mělo vyčlenit 100 milionů eur.

„Tyto mikroúvěry podpoří ty, kdo jsou vystaveni riziku, že nezískají finanční prostředky na založení firmy, jako jsou lidé, kteří nedávno přišli o práci, a posílí zaměstnanost v mikropodnicích, které čelí krizi úvěrového trhu,“ stálo v prohlášení Evropské komise.

Hlavně trend zhoršení přístupu k úvěrům je jedním z patrných ukazatelů dopadů krize. Upozorňují na něj hlasy z řad odborníků a podnikatelů. Další z negativních vlivů nejsilnější hospodářské krize v historii unie se projevuje i nárůstem nezaměstnanosti. K redukci zaměstnaneckých stavů dochází ze zřejmých důvodů, jako jsou omezování výroby nebo uzavírání provozoven. Velký tlak na hospodaření je i v oblasti veřejných financí. To může způsobit situace, kdy se stává problémem hledat v rozpočtech peníze potřebné na spolufinancování unijních projektů.

V rámci možností čerpání finančních prostředků z Evropského sociální fondu (ESF) proto Evropská komise navrhuje, aby se povinnost přidávat k unijním penězům navíc ještě peníze z národních rozpočtů pro roky 2009 a 2010 anulovala. Stávající nastavení pravidel pro čerpání dotací totiž neumožňuje z unijních peněz financovat celý projekt. Musí se na financování samy podílet. V závislosti na fondu a ekonomických podmínkách daného státu přidat 15 až 30 procent z celkových nákladů na projekt.

Součástí návrhu je také závazek, aby představitelé unie zajistili v rámci bloku přinejmenším pět milionů míst v učňovských vzdělávacích oborech pro mladé. Evropská komise též přichází s návrhem podpory krátkodobé práce a odborného vzdělávání.

Návrhy budou předloženy členským zemím k posouzení na summitu, který se uskuteční 18. až 19. června v Bruselu.

Exit mobile version