Elektronické knihy se prosazují, papír ale nenahradí

Knižní veletrh ve Frankfurtu představil nová zařízení pro čtení elektronických knih. Ty se velice rychle rozšiřují, je ale prakticky vyloučené, že by jednoho dne nahradily klasické papírové knihy. Podle některých ale může tato technologie znamenat pro vydavatelské odvětví stejnou revoluci, jako představoval nástup iPodu pro hudební průmysl.


Jedno ze zařízení pro čtení elektronických knih

Ke čtení elektronických knih je nejdříve zapotřebí pořídit zařízení, které to bude umožňovat. Obvykle se jedná o tenké handely, kde většinu povrchu pokrývá displej a které bývají vybaveny jednak konektorem USB, některé modely už i wifi. Mezi ty nejprodávanější patří jednak Kindle společnosti Amazon a také Reader od firmy Sony. Silný růst v tomto odvětví ale vedl k tomu, že své vlastní produkty představily i menší společnosti, a velká vydavatelství začala některá svá díla oficiálně poskytovat také v elektronické podobě. Ostatně, není se čemu divit, společnost iSuppli předpověděla, že tento trh vyroste z 3 milionů dolarů v roce 2007 na více než 291 milionů v roce 2012.

Někteří, jako již zmiňovaná společnost iSuppli, tomuto odvětví předpovídají velice slibný vývoj, jiní však zastávají přesně opačné stanovisko. Silné hlasy se ozývají především z Evropské čtenářské federace, stejně jako od některých velkých nakladatelství. Podle nich nemusí nápad elektronických knih uspět jednak proto, že nadcházející globální finanční krize donutí lidi uvažovat a šetřit (a čtecí zařízení za 300 až 400 dolarů rozhodně není nezbytné), jednak ale i proto, že ke čtení elektronických knih se dá stejným způsobem použít i mobilní telefon. Pravda, zážitek ze čtení asi nebude moc kvalitní, na druhou stranu není nad to sednout si a číst z klasické knihy.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version