Neexistence společné vize jednotného trhu brzdí evropskou integraci

EU

Zpomalení evropské integrace vlivem nejednotné vize a postupu – to je hlavní závěr veřejného slyšení na téma Legislativní překážky bránící jednotnému trhu, které v pondělí 25. května 2009 uspořádalo Středisko pro sledování jednotného trhu (SSJT) Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV). Přestože poslední vlna rozšíření jednou provždy ukončila rozdělení Evropy, evropská integrace musí pokračovat, aby byly odstraněny překážky, které na rozšířeném jednotném trhu stále existují.

Integrační problémy EU

Bryan Cassidy, předseda sekce Jednotný trh, výroba a spotřeba EHSV, ve svém zahajovacím projevu uvedl, že Výbor představuje pojítko mezi institucemi EU a organizovanou občanskou společností. Radek Pažout, tajemník Hospodářské komory České republiky, zdůraznil, že „čím reprezentativnější struktury budou zapojeny, tím lépe bude jednotný trh fungovat“. Jan Hebnar z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vyjádřil politování nad tím, že neexistuje společná vize jednotného trhu.

Podle Tomáše Liškutína ze Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) nadměrná regulace poškodí spotřebitele. Jak zdůraznil, pro odstranění zbývajících překážek jsou důležité vzdělávání a přísun informací. Nathalie Berger, která na tomto slyšení zastupovala Evropskou komisi, vyzdvihla roli, kterou vzhledem ke krizi hraje vzdělávání spotřebitelů, především v oblasti finančních služeb. Dále zdůraznila možnosti, jež nabízí síť SOLVIT, která konkrétně řeší problémy s fungováním jednotného trhu.

V reakci na obavy o udržitelnost evropského sociálního modelu, které zde vyjádřil Vít Samek z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), Joost Van Iersel (Skupina I – Zaměstnavatelé, Nizozemsko), zpravodaj průzkumného stanoviska, které na žádost českého předsednictví připravil EHSV k tématu „Dopad legislativních překážek v členských státech na konkurenceschopnost EU“, prohlásil: „Právní předpisy EU musí být dynamické, aniž by však byla dotčena základní práva, včetně práv zaměstnanců“.

Daniel Retureau, člen EHSV (Skupina II – Zaměstnanci, Francie) uvedl, že musí být nastolena rovnováha mezi hospodářskými a sociálními svobodami. Ivan Voleš, člen EHSV (Skupina I – Zaměstnavatelé, Česká republika), dodal, že dokud nebude dosaženo rovnováhy v oblasti produktivity, bude rovnost nových a starých členských států v oblasti základních práv i nadále jen iluzí.

Exit mobile version