Facebook a Google čekají na trzích EU tvrdé časy

Chystaný zákon už od příštího roku značně zpřísní nakládání s osobními údaji uživatelů, portály jako Facebook a Google se budou muset přizpůsobit.

Nakládání s osobními údaji uživatelů a jejich další využívání čekají na trzích členských států Evropské unie od příštího roku značné změny. Chystaný zákon, který nahradí 15 let stará pravidla, má zlepšit ochranu internetové identity občanů EU, stejně jako zprůhlednit procesy, pomocí kterých firmy jako Google osobní data uživatelů zpracovávají a využívají. Nová legislativa s největší pravděpodobností dopadne velmi tvrdě především na Google, který má ve většině zemí EU své pobočky. Jak Evropská komise „k poslušnosti“ přesvědčí ryze zahraniční portály, jako je Facebook, ale zůstává otázkou.

„Přínosy těchto služeb pro jednotlivce, firmy, korporace a veřejné instituce musí jít ruku v ruce s respektem k osobním údajům a jejich ochraně“, stojí v nedávné tiskové zprávě Evropské komise k této problematice. Součástí nových pravidel má být nejen výrazná změna legislativy a její harmonizace napříč právními systémy členských států, ale také zvýšení pravomocí kontrolních orgánů v jednotlivých zemích EU v této oblasti. Jak už bylo zmíněno, nového souboru zákonů a pravidel bychom se měli dočkat v průběhu příštího roku. Konkrétní měsíc či dokonce den zatím ale nebyl specifikován, neoficiálně se ovšem mluví o konci léta 2011.

Pravděpodobně nejvýznamnější důvod pro změnu 15 let staré legislativy zadal v uplynulých měsících a letech americký gigant Google díky rozšiřování a aktualizaci své služby StreetView v některých evropských velkoměstech. Na Google se následně svalila silná kritika obviňující firmu z nelegálního získávání osobních informací. Už mnohokrát debatované rozostřování a vymazávání obličejů fotografovaných lidí a automobilů bylo ale tentokrát jen součástí celého problému. Mnohem důrazněji byl Google kritizován kvůli získávání dat o množství a kvalitě signálu mobilních datových služeb a především také WiFi sítí. Právě při jejich měření se Googlu podařilo nechtěně odchytit tisíce informací v podobě emailových zpráv a přihlašovacích údajů včetně hesel. Společnost kvůli tomu v některých evropských zemích stojí před soudem.

Jak už bylo naznačeno v úvodu, největším problémem chystané legislativy bude její prosazování. Dodržovaní pravidel se týká všech firem, které mají v některém z členských států svou pobočku, tedy například technologického gigantu Google. Problémem jsou ale služby jako populární Facebook, který sídlí v USA. Donutit je ke spolupráci tak bude velmi těžké, ne-li v tuto chvíli dokonce nemožné. „Chystaná legislativa je dobrá, má smysl se alespoň pokusit jí prosadit“, shrnul plánovaný postup Evropské komise Thomas Zerdick, poradce EK pro oblast ochrany dat.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version