Veřejný sektor hradí své závazky se zpožděním, menší firmy trpí

Soud

Veřejný sektor je z hlediska plateb dodavatelům méně spolehlivý než soukromé podniky a spotřebitelé, státní správa a vládní úřady zaplatí do 30 dnů pouze polovinu všech vystavených faktur. Vyplývá to z průzkumu Evropské komise, podle kterého by tyto úřady mohly evropské ekonomice pomoci až 65 miliardami eur jenom tím, že budou svým smluvním partnerům za zakázky platit včas.

Na základě průzkumu provedeného mezi pěti tisícovkami evropských podniků vyplývá, že veřejný sektor je z hlediska plateb dodavatelům méně spolehlivý než soukromé podniky a spotřebitelé. V průměru totiž trvá o 37 dní déle, než vystavenou fakturu uhradí. Směrnice přitom orgány veřejné správy vyzývá, aby své dluhy vyrovnávaly do 30 dnů.

Za vymáhání jak veřejných tak soukromých pohledávek podnikatelé v celé Evropě ročně zaplatí zhruba 25 miliard eur. Tyto náklady nejvíce pociťují právě malé a středně velké podniky, pro které na rozdíl od velkých společností mohou mít opožděné platby fatální důsledky. Nejvíce jsou přitom ohroženy firmy v počáteční fázi podnikání.

Do 30 dnů dostane zaplaceno pouze 50 procent firem, což je o tři procenta méně než v roce předchozím. Téměř tři čtvrtiny respondentů z celé Evropy se navíc obávají, že riziko opožděných plateb v nadcházejících 12 měsících ještě vzroste. Vloni se takového vývoje obávalo pouze 30 procent dotázaných.

Společnost Intrum Justitia, která je autorem průzkumu, uvádí, že členské státy by ekonomice mohly pomoci 65 miliardami eur pouze tím, že by své účty zaplatily včas a v plné výši. „Vlády po celé Evropě na jednu stranu do svých ekonomik pumpují obrovské finanční sumy a snaží se tak zlepšit podnikové cashflow, ovšem stejné subjekty na druhou stranu neplatí včas,“ říká Lars Wollung, výkonný ředitel společnosti Intrum Justitia.

V Česku je největším dlužníkem stát

S opožděnými platbami se potýkají i české firmy. Podle únorového průzkumu Hospodářské komory ČR mělo s pozdními platbami problém 75 procent podniků, přičemž největším dlužníkem je stát.

„Státní instituce by měly jít příkladem, protože, když nedodržuje zákony stát, nedodržuje je nikdo,“ říká Petr Kužel, prezident Hospodářské komory. Podle něj jsou malé a střední podniky postiženy nejvíce a často jsou nuceny přistoupit na dobu splatnosti dosahující až 240 dní.

Problém by měla řešit novela směrnice o opožděných platbách, které zajišťuje, aby malé a střední podniky dostávaly za veškeré obchodní transakce zaplaceno včas. Ta je součástí Aktu pro malé a střední podniky (Small Business Act), který by měl být Radě EU předložen koncem května.

Přečtěte si také

Až 3,3 miliardy pro podniky čelící špatné ekonomické situaci
E&Y: v době krize jsou lidé tolerantnější ke korupci

Exit mobile version