IBM: Evropská komise se nejspíše stala nástrojem špinavého konkurenčního boje

EU

Kroky americké společnosti IBM budou předmětem dvou vyšetřování, která v pondělí zahájila Evropská komise (EK). Velká modrá prý měla v minulosti zneužívat svého dominantního postavení na trhu mainframe systémů. IBM nemá problém při šetření plně spolupracovat, ale situace jí pochopitelně nijak netěší, podobným tlakům nečelí historicky poprvé. Za problémy nejpíše stojí konkurence, IBM má největší podezření na Microsoft. Ten by mohl nepřímo stát za stížnostmi, na jejichž základě bylo jedno z vyšetřování zahájeno.

Evropská komise (EK), regulační orgán Evropské unie, začátkem tohoto týdne oznámila, že zahájila formální prošetřování chování jedné z největších technologických společností IBM. Ve skutečnosti půjde o dvě samostatná vyšetřování, z nichž jedno bylo zahájeno na základě stížnosti malých softwarových výrobců T3 Technologies a Turbo Hercules. Ti společnost IBM viní z toho, že neoprávněně svazuje vlastní dominantní operační systém s hardwarem svých mainframe počítačů.

Druhé šetření pak EK zahájila z vlastní iniciativy a zaměří se na možné zneužívání dominantního postavení a diskriminačního jednání vůči konkurenčním poskytovatelům služeb. Podle vydaného prohlášení mělo IBM záměrně svým konkurentům omezovat přístup k náhradním součástkám, u kterých je jediným dodavatelem. Zahájení vyšetřování však neznamená, že by Komise měla v rukou jakékoliv důkazy.

„S potěšením jsme přijali zprávu, že Komise zahájila tyto klíčové kroky. Doufáme, že k podobnému závěru dojdou i další justiční orgány,“ uvedl Dave Anderson, právní zástupce reprezentující T3. Tato společnost se, podobně jako Turbo Hercules, zabývá například vývojem technologií pro emulaci softwaru tak, aby mohl fungovat i na levnějších serverech. Toho využívají zejména malé a středně velké firmy. T3, která a svých webových stránkách uvádí, že svým zákazníkům pomohla ušetřit už více než 3 miliony dolarů ve výdajích v oblasti mainframů, už dříve podala na IBM žalobu k federálnímu soudu v New Yorku. V září minulého roku však byla zamítnuta.

IBM: EU nástrojem konkurence

IBM jakákoliv obvinění odmítá, zároveň však chce při vyšetřování plně spolupracovat. Za stížnostmi T3 a Turbo Hercules nicméně spatřuje tah některého ze svých významných konkurentů, zejména pak Microsoftu. Právě Microsoft totiž v listopadu 2008 do firmy T3 investoval a je tedy možné, že ji nyní využil jako svou „prodlouženou ruku“ k podání podmětu evropským regulátorům.


Centrála IBM ve městě Armonk ve státe New York

„Některé konkurenční společnosti, které nebyly schopny nabýt svou pozici na trhu prostřednictvím investic a inovací, se nyní snaží využít regulační orgány, aby jim to umožnily,“ uvedlo IBM v tiskovém prohlášení, v němž také společnost Microsoft obvinilo z neoprávněného využívání a napodobování konceptů IBM mainframů za účelem posílení pozice vlastních serverových produktů.

Microsoft však tato nařčení odmítá s tím, že společnost investuje do začínajících firem jako je T3 z důvodu rozšíření nabídky. „Microsoft v žádném případě za stížností proti IBM nestojí. Podobně jako T3 však věříme, že je potřeba větší otevření trhu s mainframy. Zákazníci nám často říkají, že by uvítali lepší interoperabilitu v rámci jednotlivých platforem,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Frank Shaw, tiskový mluvčí společnosti Microsoft.

Mainframy jsou pro IBM klíčové

Společnost IBM se vývojem počítačových mainframů začala zabývat už před více než 60 lety a dnes představují jeden ze základních pilířů úspěšnosti na trhu. Přestože jejich přímým prodejem získá IBM pouze něco okolo 4 procent příjmů, pomáhají mainframy podle analytiků generovat téměř čtvrtinu všech příjmů a zhruba 40 procent celkového zisku společnosti. Na mainframy se totiž vážou investice zákazníků do softwarového vybavení či souvisejících služeb. Mnoho zákazníků je navíc nedobrovolně vázáno na produkty IBM, protože investice do přechodu na jinou platformu by byly mnohem nákladnější.

Collins Stewart, analytik společnosti Lou Miscioscia, odhaduje, že za rok 2010 by IBM mohlo na prodejích mainframů utržit 2,8 miliardy dolarů, tedy zhruba o 100 milionů více, než za rok předchozí. Podle údajů EK bylo v roce 2009 do oblasti mainframů celosvětově investováno 8,5 miliard euro (více než 212 miliard korun), v Evropě pak šlo o 3 miliardy euro.


Joaquín Almunia, eurokomisař pro hospodářskou soutěž

Nelehká pozice pro IBM

IBM čelí obviněním ze zneužívání svého postavení na trhu prakticky od doby, kdy na něj vstoupila. Už v roce 1956 vydalo americké ministerstvo spravedlnosti speciální nařízení, které omezovalo monopolní postavení společnosti, v roce 2001 však bylo zrušeno.

Steven Friedman, prezident T3, označuje právě toto rozhodnutí za zlomové s tím, že není v zájmu zákazníků. A právě to bylo podle něj hlavním podmětem k tomu, aby firmy jako T3 vyvinuly technologie pro emulaci softwaru. Jednou z takových byla také společnost Platform Solutions, kterou IBM v roce 2006 zažalovalo pro porušení průmyslových patentů. Nakonec ji o dva roky později po dlouhé soudní tahanici koupilo.

Evropská unie legislativně ošetřuje jednání takzvaných dominantních společnosti, které nesmí poškozovat malou konkurenci. Pokud evropští regulátoři dospějí k názoru, že jsou malé firmy poškozovány, mohou udělit velmi vysoké sankce, o čemž se už v minulosti mohly přesvědčit například Microsoft či Intel.

Přečtěte si také

IBM a EU zakládají sdružení pro cloud computing
Cloud computing v praxi: IBM poráží Microsoft v zakázce roku
IBM: Příběh firmy, která přinesla počítač do každé domácnosti

Exit mobile version