EU se nelíbí spojení výrobců pevných disků, obě akvizice hloubkově prošetří

Výroba pevných disků pomalu ustupuje progresivnějším SSD, které mají pro výrobce řádu výhod. Není tedy divu, že se velcí hráči svého byznysu zbavují, to se ale nelíbí evropským úřadům.

Evropská komise oznámila otevření hloubkového prošetření obou významných akvizic na poli pevných disků, tedy akvizice diskové divize Hitachi společností Western Digital a diskové divize Samsungu společností Seagate, komise to oznámila v tiskové zprávě.

Komise má poměrně oprávněnou obavu, že akvizice výrazně zredukuje konkurenci na trhu s pevnými disky. „Pevné disky představují páteřní část spotřební elektroniky, po předchozí konsolidaci trhu tyto navrhované akvizice prakticky zruší konkurenční prostředí,“ prohlásil eurokomisař Joaquín Almunia.

Nepovolení akvizic sice není příliš pravděpodobné, ale EK se bude nejspíše snažit vymoci na nových vlastnících co nejvíce závazků. Podle komise se celý problém obou akvizic netýká pouze výrobců disků, ale také navázaných firem jako TDK, které pro Samsung vyrábělo magnetické hlavičky. Ten by totiž nyní přešel pod výrobce, který je v této oblasti soběstačný. Není také bez zajímavosti, že se v případě schválení akvizic budou největší výrobci pevných disků nalézat v USA, to ale komise nezmiňuje.

A proč k akvizicím vlastně vůbec dochází? Zatímco u WD je motivace k akvizici relativně zřejmá, neboť si tak pomohl na pozici největšího výrobce disků a ještě získal tržní podíl na poli serverových disků, kde se mu dosud příliš nedařilo, Seagate zřejmě pouze pokračuje v dlouhodobé nákupní horečce. Společnost si akvizicemi kompenzuje vlastní neschopnost pružně reagovat na výkyvy na trhu. Loni se například výrobci nepodařilo včas představit dostatečně kvalitní produkty v oblasti 2,5 palcových disků, čímž ztratila velkou část svého podílu na úkor konkurentů, jako je právě WD.

Bude také zajímavé sledovat, jak na tyto kroky zareaguje tržní trojka, v současnosti poslední velký asijský výrobce disků, společnost Toshiba, která zdá se již nemá příliš kde brát.

Exit mobile version