EU plánuje snížit ceny roamingových textových zpráv a datových přenosů

Evropská unie je na nejlepší cestě ke snížení cen textových zpráv posílaných ze zahraničí, klesnout by měly také ceny datových služeb. Vyplynulo to ze včerejšího jednání ministrů telekomunikací v Bruselu. Došlo také k předběžné dohodě na takzvaném telekomunikačním balíčku, který by měl přinést zásadní změny do celého sektoru.

Ministři jsou připraveni dát návrhu, který předložila komisařka Viviane Redingová, zelenou. Už nyní jsou nastaveny pevné cenové limity pro mezinárodní volání v bloku evropské sedmadvacítky a nově by se měly snížit i ceny textových zpráv a mobilního internetu. Vše by přitom mohlo začít platit už v polovině příštího roku.

Podle agentury ČTK dohodu na snížení cen zřejmě nezvrátí ani odpor České republiky, která se dlouhodobě staví proti podobným regulačním snahám Evropské komise. Stejný postoj zastává i Španělsko, v tomto případě však při hlasování rozhoduje většina hlasů.

„Náš postoj je zásadně záporný, protože si rozhodně nemyslíme, že to je ve prospěch občanů, možná ve prospěch hrstičky občanů, která hodně cestuje, jako jsou úředníci do Bruselu a zpátky. Ale není to ve prospěch drtivé většiny občanů, která vyjede ven jednou nebo vůbec za rok,“ řekl ČTK ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Návrh komise nastavuje ceny roamingových zpráv na 11 eurocentů, což jsou necelé tři koruny, současný průměr ve státech EU je přitom více než dvojnásobný. Cena jednoho megabajtu přenesených dat by v zahraničí měla činit nejvýše euro, tedy zhruba 25 korun. V současnosti se ceny datových služeb výrazně liší, v některých případech zákazníci platí až 16 eur za jeden megabajt, tedy téměř 400 korun.

Cena za minutu odchozího hovoru by mohla klesnout ze současných asi 12 korun na osm korun, u příchozích hovorů z pěti asi na polovinu. Očekává se však, že neprojde návrh, který by v případě hovorů ze zahraničí nařizoval po první půlminutě hovoru účtování po sekundách. Nyní si operátoři účtují každou započatou minutu hovoru.

Ministři také hovořili o takzvaném telekomunikačním balíčku. Ten by podle ČTK přinesl zásadní změny do celého sektoru telekomunikací. Návrh byl předběžně schválen a počítá mimo jiné s dělením telekomunikačních společností, s možností žalovat rozesílatele nevyžádaných e-mailů či s využitím kmitočtů, které se uvolní po přechodu na digitální vysílání.

Přečtěte s také

Evropská online knihovna je spuštěna
Evropská unie chce účinněji potírat dětskou pornografii na internetu

Exit mobile version