Přechod na Euro je zakázka století, ale jen pro někoho

Na včerejší konferenci Business & Information Forum 2008 řešily pozvané osobnosti v panelové diskusi také zavedení nové měny v Čechách. Přechod na euro by mohl pro některé firmy znamenat zajímavou příležitost pro byznys. Účastníci diskuse se shodli, že nová měna bude zavedena v roce 2012 – 2014.

Petr Maňas ze společnosti LCS International, výrobce informačního systému Helios, na konferenci uvedl, že přechod na euro může být pro některé firmy „zakázkou století“. Podle něj však na těchto změnách nebude vydělávat firma, kterou na konferenci zastupoval. Informační systém Helios totiž nabízí hlavně firmám z oblasti průmyslu a změna měny bude zahrnuta v pravidelných aktualizacích.

Naopak Vladimír Tomšík, člen bankovní rady České národní banky (ČNB), vyslovil obavu, aby zavedení eura neznamenalo spíše náklad století. Zároveň varoval, že neznáme termín a musíme se také připravit na případné zmatky, které budou zřejmě novou měnu provázet. Účastníci panelové diskuse poté na výzvu moderátora tipovali, kdy se evropské měny dočkáme. Jejich odhady se pohybovaly mezi roky 2012 a 2014.

ITBIZu se také podařilo zjistit neoficiální názor ředitele informatiky nejmenované banky, která má zahraničního vlastníka v jedné ze členských zemí Evropské unie. Podle něj je banka na přechod eura připravena, protože tuto měnu podporuje mateřská banka v zahraničí. Daleko více se obávají, že ČNB zavede dvě clearingová centra – jedna v české koruně a druhé v euru. Pro banku by to znamenalo posílat do České národní banky dva vygenerované soubory s příkazy plateb.

Clearingové (zúčtovací) centrum slouží k vzájemným úhradám mezi bankami v České republice. Místní banky mají u clearingového centra ČNB založen účet vedený v korunách. Z něho posléze zasílají či přijímají peníze od jiných bank. Úhrady mezi bankami se převádí formou vstupních souborů a podle předem dohodnutého časového harmonogramu. Pořízení softwaru pro clearingové centrum stálo podle výroční zprávy České národní banky z roku 2000 celkem 63 milionů korun a 34 milionů stál software pro online přenos dat do centra.

Zdroj: Výsledky hospodaření ČNB z roku 2000 (PDF)

Exit mobile version