U vysokoškoláků i v krizi rostla zaměstnanost o 3 %

Podle nových dat měřící služby Eurostat hospodářskou krizi ve státech Evropské unie nejlépe přečkali vysokoškoláci. Naopak hůře se krize podepsala na obyvatelích se základním vzděláním. U vysokoškoláků dokonce zaměstnanost během krize rostla.


V EU se v krizi nejlépe dařilo vysokoškolsky vzdělaným lidem

U vrstev obyvatelstva EU s vysokoškolským vzděláním stoupla zaměstnanost i přes období úpadku ekonomiky o tři procenta.

Růst v Česku skoro o 8 %

Vysokoškoláci tak byli během uplynulých měsíců jedinou sociální vrstvou, u které byl zaznamenán nárůst zaměstnanosti během krize. V Evropské unie to bylo o tři procenta a v eurozóně to bylo o 2,6 procenta. I Česká republika potvrzovala tento trend, kdy se zaměstnanost vysokoškolsky vzdělaných lidí vyšplhala od druhého čtvrtletí loňského roku do druhého čtvrtletí 2009 o 7,6 procenta.

Lidé postižení ztrátou zaměstnání se rekrutovali především z vrstev se základním vzděláním a v menším rozsahu i lidí se středoškolským vzděláním. Zaměstnanost obyvatel unie se základním vzděláním se v době ekonomické recese snížila o téměř pět procent. V měření obyvatel eurozóny Eurostat zaznamenal ještě nižší hodnoty, když pokles činil dokonce 5,4 procenta. V hodnocení středoškolsky vzdělaných lidí propad činil 2,6 procenta v zemích evropské sedmadvacítky a 1,6 procenta v eurozóně.

Vývoj v České republice kopíroval i celoevropskou situaci. Pokles zaměstnanosti u lidí se základním vzděláním dokonce přesáhl hodnoty v EU, když tvořil 9,5 procenta. Větší pokles v této kategorii obyvatel zaznamenalo jen šest členských států EU z celkových 27. U středoškoláků činil propad 2,4 procenta, což potvrzuje průměr dosažený v EU.

V absolutním hodnocení Eurostat došel k tomu, že se v Evropské unii zaměstnanost obyvatel celkově propadla o 1,9 procenta. V eurozóně to byl pokles o 1,8 procenta. Ve vyjádření Eurostatu však stojí, že propad zaměstnanosti mohl být v době ekonomické krize ještě daleko citelnější. Jako činitele, kteří přispěly k tomu, že situace nebyla ještě horší patří omezení pracovních hodin a přesun spolupráce s mnohými zaměstnanci na částečný úvazek.

Přečtěte si také

Třetina absolventů vysokých škol si vybírá prestižní zaměstnavatele
Velké podniky omezily nábor absolventů

Exit mobile version