Evropská komise hrozí Microsoftu pokutou

Softwarový gigant a světová jednička ve vývoji operačních systémů a programů čelí v poslední době již několikátému nařčení ze strany Evropské komise, která se po pár měsících opět ohradila vůči této společnosti. Nyní je Evropské komisi trnem v oku to, že gigant nedodal konkurenci požadované dokumenty ohledně funkčnosti serverových systémech Windows. Snaží se Evropská komise o správnou věc, či jen hází kolosu klacky pod nohy?

Komisařka Neelie Kroes se spolu s celou komisí snaží dotlačit Microsoft k tomu, aby doplnil dokumentaci, kterou firma před několika měsíci odevzdal. Podle názoru Kroesové se Microsoft vědomě brání pootevření tajemství a know-how konkurenci. Společnost musí dodat požadovanou dokumentaci do čtyř týdnů a doplnit tak téměř 1 500 stránkový dokument.

Neučiní-li tak, hrozí kolosu opětovné horentní pokuty. Mluvčí Evropské komise Johnatan Todd prohlásil, že jednání Microsoftu a jeho vedení je politováníhodné, protože je nejhorší za padesátiletou existenci Evropské komise. Zároveň dodal, že pojem hospodářská soutěž firmě zřejmě mnoho neříká.

Evropská komise vs. Microsoft

Evropská komise se již v minulosti mnohokrát ostře pustila do společnosti Microsoft. Například kvůli monopolnímu postavení na trhu a omezování konkurenčního boje. Tehdy byl podle komise hlavním problémem prohlížeč Internet Explorer integrovaný v operačním systému Windows nebo například multimediální přehrávač Windows Media Player. A právě na tomto případě vypadá snažení EK jako marné, jelikož nově prodávané Windows Vista – značeny jako N (bez programů jako Windows Media Player a dalších) po boku klasických na odbyt v Evropě moc nejdou.

Nejsou to jediné problémy Microsoftu. Ke konci února vydaly agentury zprávu o soudním sporu mezi Microsoftem a společností Alcatel – Lucent, která vznesla žalobu kvůli některým patentům týkajícím se hudebního formátu MP3. Microsoft se však hájí tím, že problematické patenty licencoval u německé společnosti Fraunhofer.

Nicméně Alcatel tvrdí, že za patenty se mělo platit právě jemu. Původně vznášel nárok na čtyři miliardy dolarů, ale do rozsudku pronikla suma na „pouhých“ 1,52 miliard dolarů – vypočtená z poloviny procenta počítačů prodaných v roce 2003, jak zmínil obhájce Microsoftu Tom Burt. Microsoft se následně odvolal a zvažoval požadavek na vyplacení odškodného. Spolu s tím vyslovil obavy, že kvůli tomuto rozhodnutí doplatí na „empétrojku“ i další společnosti. Spor nakonec vyhrál Microsoft.

Soudní spory nekončí

V historii čelil Microsoft velkému počtu soudních pří. Některé spory jsou opravdu podivné. Patří mezi ně například případ ruského učitele, který používal nelegální Windows. Velmi častým jevem jsou spory, které Microsoft vedl, či vede na poli obchodních značek. Mezi jinými bychom mohli jmenovat například spor mezi Microsoftem a firmou Lindows, kdy gigantu vadila přílišná podobnost legendárním Windows. I když Microsoft soud vyhrál, zaplatil této firmě zhruba 20 milionů dolarů a obě firmy se dohodly na spolupráci.

Nejnovějším sporem Microsoftu o obchodní značku je žaloba podaná provozovatelem několika serverů – firmou Office Live LLC. Právě hlavní část tohoto názvu je předmětem pře, protože firma Office Live LLC požaduje změnu názvu či finanční vyrovnání po Microsoftu, který nedávno uvedl na trh produkt MS Office LIVE. Microsoft se hájí tím, že tato společnost sice měla ochranou známku zaregistrovanou již v roce 2002, avšak produkty uvedla na trh až po vydání MS Office LIVE, a zároveň tím, že označení LIVE je v dnešní době klasickým přívlastkem mnoha produktů různých firem (například AOL Live).

Samostatnou skupinou žalob jsou, stejně jako výše zmíněné spory o licence, spory o neoprávněné používání některých funkcí a aplikací jiných výrobců. Z historie jmenujme například při o patenty a licence k užívání některých technologíí společnosti Sun Microsystem Inc., kdy Sun požadoval stáhnutí těchto aplikací a odškodnění v celkové výši 1,6 miliard dolarů. Avšak tento spor, který se po několika letech uzavřel mimosoudně v roce 2004 nastartoval spolupráci mezi Sun a Microsoftem, na jejímž počátku byla záloha za používání aplikací firmy ve výši 350 milionů dolarů. Dohoda, která je uzavřena na čtyři roky, dále obsahuje smlouvu o vzájemném finančním vyrovnání v budoucnu za vzájmné používání technologií těchto dvou společností.

Microsoft v Opeře

Dalším významným jednáním byl spor mezi Microsoftem a Operou, kdy Microsoft úmyslně stavěl některé své weby MSN tak, aby je určité verze prohlížeče Opera nezobrazovaly správně. Verdikt soudnu byl vysloven ve prospěch prohlížeče Opera a gigant musel zaplatit 12,5 milionu dolarů.

Bezesporu největším soudním sporem byla koncem devadesátých let pře mezi americkým Ministerstvem spravedlnosti a touto společností. Důvodem sporu byla přítomnost prohlížeče MS Internet Explorer v operačním systému Windows. Microsoft tím měl poškodit ostatní výrobce webových prohlížečů.

Exit mobile version