Evropské fondy mají přispět ke snížení nezaměstnanosti

EU

Dle posledních dat z měření Eurostat stoupla nezaměstnanost v eurozóně v květnu na 9,5 procenta. Jde o navýšení z dubnové hodnoty 9,3 procenta. Jedná se o nejvyšší zaznamenanou hodnotu od května 1999. Řešit problematiku by mohl pomoci Evropský sociální fond (ESF), který by mohl přispět ke snížení nezaměstnanosti. Jeho bilancování a aktuálním výzvám budoucnosti se věnovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na konferenci mapující uplynulých pět let, kdy se prostřednictvím financí z ESF investovalo do lidských zdrojů.

Počet nezaměstnaných citelně vzrostl i v celé evropské sedmadvacítce, tentokrát na nejvyšší hodnotu od června 2005. V květnu míra nezaměstnanosti činila 8,9 procenta proti dubnovým 8,7 procenta

Nezaměstnanost velkým problémem Evropy

Ve státech Evropské unie je v současnosti bez práce téměř 21,5 milionu lidí, v eurozóně je to zhruba 15 milionů. Předsednictví unie nyní přebralo Švédsko a již na začátku země tří korunek avizovala, že se v rámci svého šestiměsíčního předsednictví hodlá otázkám nezaměstnanosti věnovat.

České předsednictví probíhalo během prvních šesti měsíců letošního roku. V oblasti zaměstnanosti a sociálních věcí si vytyčilo čtyři základní priority: volný pohyb pracovníků, zvyšování zaměstnanosti a pružnosti trhu práce, sociální služby jako nástroj aktivního sociálního začleňování a jako příležitost zaměstnání a horizontální podporu rodiny. Všechny uvedené priority dle hodnotícího materiálu přispěly při hledání efektivních řešení dopadů současné hospodářské krize na občany Evropské unie.

V aktuálním období 2007–2013 má ESF tři operační programy. Jedním z nich je Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost. Jeho realizací je pověřen právě úřad MPSV. Na tento program bylo vyčleněno více než 2,1 miliardy EUR, přičemž částka zahrnuje i 15 %, kterými se na financování podílí Česká republika. Tuto částku bude možné čerpat až do roku 2015. V rámci tohoto operačního programu bylo dosud vyhlášeno 33 výzev pro předkládání projektů v celkové výši 34 miliard korun.

Dalším příkladem podpory jsou vyhlášené výzva Ministerstva práce s názvem „Školení je šance“ nebo projekt spadající pod úřady práce nazvaný „Vzdělávejte se!“. V rámci výzvy Školení je šance doposud podniky předložily od března tohoto roku více než 600 projektových žádostí v celkové výši přes 3 miliardy korun.

Exit mobile version