Efektivní řízení rizik může firmy vyvést z krize

V novém průzkumu “Budoucnost řízení rizik” se společnost Ernst & Young věnovala tématu stávající hospodářské krize a jejím vlivu na firemní segment. Průzkum zkoumal přístup podniků k řízení rizik. Zjistilo se, že až 96 % firem spatřuje v rámci své organizační struktury prostor ke zkvalitnění procesů řízení rizik. Bezmála polovina respondentů uvedla, že vyčleněním dalších prostředků na řízení rizik by patrně získali určitou konkurenční výhodu.


Krize vyvolává nutnost řízení rizik

Šetření E&Y se účastnilo více než 500 vedoucích podnikových pracovníků. Z průzkumu vyplývá fakt, že si v důsledku zpomalení ekonomiky firmy potřebu efektivního řízení rizik stále více uvědomují.

Práce s informacemi stále pokulhává

Podle komentáře Jana Fanty, partnera oddělení podnikového poradenství a řízení rizik E&Y v České republice, může stále jen velmi málo společností potvrdit, že mají přístup ke všem potřebným informacím, důsledně sdílejí data a efektivně koordinují svou činnost v této oblasti. Podniky tak podle něj ve výsledku zůstávají vůči rizikům zranitelnější.

Ernst & Young firmám doporučuje pokračovat ve studii možných zlepšení – obzvlášť nyní, kdy jsou mnohé z nich nuceny vyjít s omezeným množstvím dodatečných prostředků. Přestože jen 2 % firem plánují objem investic do řízení rizik snížit, téměř dvě třetiny (61 %) respondentů neplánují v nadcházejících 12-24 měsících investovat do této oblasti více prostředků.

„Společnosti by měly i nadále usilovat o přesnější vyhodnocování rizik, včetně jejich kvantifikace, kvalitnějšího monitoringu, snižování nákladů a důslednějšího uplatňování informačních technologií u těchto procesů. V České republice například korporace ne vždy efektivně řídily své vztahy s bankami. V současnosti je ten pravý čas, aby se více zaměřily na optimalizaci řízení likvidity. Společnosti, které budou nyní investovat do řízení rizik, budou lépe připraveny na budoucí rozvoj,“ říká Pavel Riegger, partner oddělení poradenství v oblasti řízení rizik, Ernst & Young v České republice.

Průzkum ještě ukázal, že 73 % společností disponuje sedmi a více funkcemi pro řízení rizik. 67 % uvádí, že zaměření dvou či více definovaných funkcí se překrývá. Polovina respondentů naopak poukazuje na nedostatky v návaznosti jednotlivých funkcí.

Třetina firem se řízením rizik nezabývá

Nedávno se této problematice věnovala také společnost RPIC-ViP. Z jejího šetření vyplynulo, že nutnost řízení rizik si uvědomuje více než 70 procent organizací v České republice. Řízení rizik na počátku letošního roku provedlo celkem 71 % respondentů, zbylých 29 procent svá rizika nijak neřídilo. Z toho 22 procent respondentů uvažuje o řízení rizik do budoucna na základě zkušeností z trvající recese ekonomiky. Pouhých 7 procent z celkového počtu respondentů se vyjádřilo, že rizika neřídí a ani o tom v tuto chvíli neuvažují.

Výzkum byl realizován v únoru a březnu 2009 na vzorku 89 firem. Respondenti průzkumu ve svých odpovědích uvedli, že nejfrekventovaněji rizika řídí prostřednictvím intuitivního přístupu (76 procent odpovědí). Poměrně často se organizace s problémem vypořádávají systematickou identifikací rizik (43 procent), využíváním nastavených systémů (36,5 procenta) a krizových plánů (33 procent). Ve 24 procentech odpovědí zaznělo, že bývá řízením rizik určena konkrétní osoba.

Exit mobile version