Facebook neplánuje IPO dříve než koncem roku 2012

Je prakticky jisté, že Facebooku jako atraktivního burzovního titulu se v příštích dvou letech nedočkáme.


Zakladatel služby Facebook Mark Zuckenberg

V posledních měsících často diskutovaná otázka vstupu sociální sítě Facebook začíná, zdá se, dostávat jasnou odpověď. Pro mnohé jeden z nejočekávanějších titulů posledních (a také budoucích) let na burzu údajně neplánuje vstoupit dříve, než firma začne plnit předem stanovené finanční cíle. K tomu by mělo dojít koncem třetího kvartálu roku 2012. Hodnota Facebooku se už dnes pohybuje v řádu desítek miliard dolarů (až jednotky bilionů Kč), vzhledem k vysokému zájmu o akcie firmy by její vstup na burzu cenu ještě dále zvýšil.

„Je jasné, že dříve nebo později na IPO Facebooku opravdu dojde. Na druhou stranu nám příklad společnosti Google ukazuje, že tento krok se vyplatí neuspěchat,“ řekl zástupcům agentury Reuters Peter Thiel, spoluzakladatel platební služby PayPal a člen představenstva Facebooku. Poukázáním na případ technologického obra Google měl pak Thiel na mysli jediné – na burzu se nevyplácí jít dříve, než ve chvíli, kdy má firma kritické fáze svého vývoje a největší zvraty za sebou a v ideálním případě je také zisková. V takovém případě má titul šanci na velký úspěch a dlouhodobě vysokou hodnotu akcií.

V případě Facebooku je tak velkou neznámou současný byznys model této populární služby, u kterého nikdo neví, jak skutečně bude v horizontu pár let fungovat. Problémem Facebooku je především neschopnost naplno využít potenciál jeho zhruba 500 milionů uživatelů. Podle informací pocházejících ze společnosti Facebook, které ovšem nejsou podepřeny žádnými konkrétními čísly, je největší sociální síť už dnes zisková. Příjmy Facebooku měly za loňský rok dosáhnout zhruba 800 milionů dolarů (zhruba 14,24 miliardy Kč), velikost zisku ale nebyla oznámena.

Druhou otázkou, kterou Facebook musí na cestě k vlastnímu IPO zodpovědět, je pak poměr míry sdílení dat mezi uživateli a zabezpečení důvěrných informací. Právě nedostatky v této oblasti v minulosti vedly k několika vlnám kritiky, které byl portál Facebook nucen vyřešit na úkor jednoduchosti sdílení mezi uživateli a návazných možností.

Přestože Facebook není veřejně obchodovanou společností, stejně tak není ve výhradním vlastnictví Marka Zuckenberga. Mezi menšinové akcionáře, kteří své řádově procentové podíly získali v minulých letech, tak patří ruská investiční společnost Digital Sky Technologies, softwarový gigant Microsoft, hong-kongský podnikatel Li Ka Shing a investiční společnosti Accel Partners, Greylock Partners a Meritech Capital Partners. Podíly jednotlivých akcionářů mají hodnotu od stovek milionů po jednotky miliard dolarů.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version