Facebook odhaluje „zděšené“ tlačítko

Facebook oznámil, že na svých stránkách povolí aplikaci „zděšené tlačítko“ (panic button). Tlačítko, určené pro děti a mladistvé, nahlásí týrání dětí Britskému centru pro týrání dětí a online ochranu (CEOP) a samotnému Facebooku. Jakmile je tlačítko nainstalováno, aplikace se objeví na domovské stránce a sdělí uživateli, že „na internetu má nad věcmi kontrolu.“

Zavedení tlačítka je výsledkem mnohaměsíčního vyjednávání organizace CEOP s Facebookem, který nejprve nápadu vzdoroval. CEOP, vládní organizace s úkolem stopovat sexuální útočníky online, požádala o nainstalování tlačítka už v listopadu minulého roku. Bebo bylo první sítí, která tlačítko přidala, MySpace následoval, ale Facebook se změně neustále bránil s tím, že jeho vlastní systém ohlašování problémů je dostatečnhý.

Na Facebook byl však vyvíjen silný tlak po vraždě 17ti leté Ashleigh Hallové 33ti letým trestancem, s nímž se seznámila právě na Facebooku, kde se vydával za náctiletého hocha. Čtyřiačtyřicet policejních velitelů v Anglii, Walesu a Skotsku podepsalo žádost CEOP o přidání „zděšeného“ tlačítka na každou stránku Facebooku.

Ředitel CEOP Jim Gamble uvedl v prohlášení: „Naše jednání s Facebookem ohledně zavedení tlačítka ClickCeop je dobře zdokumentované. Chránit děti je dnes potřeba. Díky naší aplikaci budou mít uživatelé Facebooku přímý přístup ke všem službám naší organizace, což by mělo uklidnit všechny rodiče mladistvých, kteří sociální síť využívají.“

Vedoucí komunikace Facebooku v Británii Sophy Silverová sdělila BBC, že nová aplikace integruje ohlašování jak do systému Facebooku, tak do systému CEOP. „Obě strany jsou s řešením spokojeny. Zachovali jsme ohlašovací systém Facebooku, a zavedením aplikace, s níž uživatelé aktivně pracují, jsou nejen ochráněni oni sami, ale případné varování dolehne i k jejich přátelům, a takto se v síti rozšíří virálním způsobem. Vytváříme bezpečnější prostředí pro všechny, a to je nejdůležitější,“ dodává.

Kromě ohlašovací aplikace se zřizuje i Facebook/CEOP stránka s řadou témat, která podle očekávání budou zajímat mladistvé. Jde například o celebrity, hudbu, nebo zkoušky ve škole. Tato témata jsou propojena s otázkami týkajícími se bezpečnosti online.

Zdroj: BBC

Exit mobile version