Spolupráce vysokých škol a průmyslu pomocníkem k řešení krize

Deal

Setkání zástupců vedení fakult elektrotechnických a podobných technických vysokých škol a univerzit z ČR a SR FELAPO 2009 konané ve dnech 27. až 29. května 2009 iniciovalo otevřenou diskuzi mezi zástupci průmyslu a 80 představiteli technických fakult z ČR a SR na téma „Spolupráce veřejného vysokého školství a průmyslu pro řešení hospodářské krize“. Delegáti ve svých projevech deklarovali nutnost přizpůsobení vyučovacího procesu aktuálním potřebám partnerských firem a nalezení prioritních oborů.


Potřeba spolupráce průmyslu a vysokých škol

Vysoké školy se neobejdou do budoucna bez sjednocení postupu jednotlivých pracovišť v řešení výzkumných projektů. Jen tak se mohou stát silným a spolehlivým partnerem průmyslu a obstát v silné mezinárodní konkurenci.

Setkání zástupců škol a předních firem

Každoroční setkání vedoucích pracovníků technických vysokých škol FELAPO, jehož organizátorem byla Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze, se v letošním ročníku neslo mimo jiné ve znamení výzvy ke konkrétním krokům ve spolupráci s průmyslovými partnery. Na setkání přijali pozvání vedoucí představitelé firem skupiny Siemens, Proctre and Gamble, Microsoft a ČEPS, a.s. a nabídli v otevřené diskuzi své podněty k zefektivnění procesu výuky, realizace výzkumných projektů a profesionalizace studentů směrem k praktickému uplatnění.

Mezi nejdůležitější témata jednání patřily:

— Jasná vize priorit výzkumu a průmyslu v České republice.
— Nutnost přizpůsobení vzdělávacího procesu studentům směrem k většímu uplatnění v praxi, dále pak tlak na rozvoj manažerských a komunikačních schopností absolventa, tzv. „soft skills“.
— Iniciace sjednocení postupu a politiky veřejných technických vysokých škol v řešení výzkumných projektů.
— Navázání a rozvíjení dialogu mezi průmyslem a výzkumnými pracovišti, tedy nalezení společných zájmů.
— Konkrétní problémy spojené s legislativou a řízením škol.

„Klíčovým bodem je vytvoření těsné spolupráce mezi jednotlivými pracovišti škol spolu s intenzivní komunikací s partnerskými společnostmi. Je naším zájmem tento proces sjednotit a nabídnout tak našim partnerům efektivnější formu partnerství,“ sdělil Boris Šimák, děkan FEL ČVUT.

Jiří Karpeta, ředitel vývoje z firmy Microsoft, uvedl, že jako jeden z problému dnešního školství a průmyslu vidí chybějící definici priorit. Existuje velké množství oborů, do kterých se investuje, ale zůstává otázka, zda máme šanci v nich být světovou špičkou. Myslí si, že role velkých průmyslových podniků může být právě v pomoci České republice je najít. Výhoda tohoto postupu je zejména v motivaci studentů a narušení trendu „odlivu mozků“ do zahraničí.

Rozdílná koncepce zvýhodnění vysoce rozvinutých oborů a technologií před rozpočtovou konkurenceschopností bylo uvedeno jako klíčový prvek směřování spolupráce technických vysokých škol a výrobních podniků.

„Ve své praxi vidím na tuzemských trzích nepříznivou atmosféru pro high-tech obory. Jedině ten, kdo má moderní a nový produkt a je dokonce schopný tyto produkty nezávisle vytvářet, může uspět. Nákladovou konkurenceschopností, která byla na prvním místě v minulých dvaceti letech, nemáme šanci čelit zahraničním low-cost dodavatelům, jako je Indie a Čína. Pokud se ve veřejných výběrových řízeních budou právě tyto produkty preferovat, vytvoří se tak i motivace pro studenty spolupracovat na výzkumných projektech,“ uvedl Pavel Kafka, generální ředitel skupiny Siemens v ČR.

Exit mobile version