Stále roste počet českých firem v daňových rájích

Podle aktuálně zveřejněných statistických údajů se zvýšil počet tuzemských firem s vlastníkem na adrese v daňově výhodném prostředí v zahraničí v prvním čtvrtletí o 239. V tuto chvíli je tak v daňových rájích na 8489 českých společností. Při zachování stávajícího tempa růstu po celý rok by šlo přibližně o dvanácti procentní meziroční vzestup zájmu o sídlo v takzvaném daňovém ráji.

S informacemi o navýšení počtu českých podniků v daňovém ráji za poslední čtvrtletí o 239 na současných 8489 přišla agentura ČTK, která je získala s odkazem na veřejně dostupné zdroje od České kapitálové informační agentury (Čekia).

V Česku byl předpoklad takový,že se díky reformě veřejných financí sníží počet odcházejících firem, protože pro ně nebudou přesuny za hranice tak lákavé. Ovšem podle mínění ředitelky marketingu Čekia Petry Doležalové by nárůst mohl pokračovat. V České republice postupně daň z příjmu klesá. V roce 2010 by to mohlo být až na 19 procent. Přitom v minulém roce byla hodnota daně ještě na 24 procentech.

„Podle našich předpokladů se dynamika s blížícím se koncem roku, a blížící se daňovou povinností, bude zvyšovat. Je proto zřejmé, že současná daňová reforma, která mimo jiné snížila daně ze zisku firem, zatím nesnížila zájem podnikatelů vyvádět zisky mimo Českou republiku,“ znělo vyjádření Doležalové pro ČTK.

Mezi dlouhodobě nejatraktivnější místa patří Nizozemsko, Kypr a také Spojené státy. Spojené státy sice nejsou považovány za klasický daňový ráj, přesto za dodržení určitých podmínek tak USA funguje. Jednou z podmínek je například to, že firma nesmí být spoluvlastněna nebo vlastněna Američanem.

Přečtěte si také

Evropské firmy ohrožují své vztahy s klienty
V Praze začíná být těsno, firmy bojují o vývojáře

Exit mobile version