Flexibilní úvazky v IT stále v pozadí, v zahraničí naopak

Kravatak

Projektové zaměstnávání a flexibilní pracovní dobu mají v mnoha případech lidé pracující v segmentu informačních technologií (IT). Projektový způsob pronajímání IT specialistů a jejich flexibilní využití je více rozšířeno zejména v západních zemích. České projekty zatím příliš neprorazily.


Authenticjobs.com

Na americkém trhu jsou pro provozovány jobboardy úzce zaměřené na zaměstnávání IT specialistů. Příkladem jsou portály Dice.com, kde u bezmála 76 000 vystavených IT pracovních pozic zvolíte, zda hledáte plný úvazek, částečný (part-time) nebo kontraktovou spolupráci. Velice dobrým příkladem je také zahraniční jobboard Authenticjobs.com. Tento severoamerický projekt nabízí přehlednou škálu pracovních příležitostí opět podle klíčových požadavků na full time, kontraktovou spolupráci či freelance.

Dalším zástupcem západních zemí je britský TheItJobs.co.uk, kde je aktuálně inzerováno přes 2500 pozic pro technologické odborníky. Ne zřídka kdy si takový nezávislý IT odborník odpracuje půl roku na projektu nějaké společnosti, která si ho pronajme pouze na omezenou dobu trvání projektu. Potom může dalšího půl roku odpočívat, poohlížet se po dalších příležitostech nových projektů.

V Česku také existují pokusy, jak podpořit pronajímání IT specialistů podle aktuálních potřeb firem. Jednou z prvních vlaštovek byl projekt ITkult.com, kde měla probíhat mezi zájemci aukce o služby IT profesionálů. Nedávno byl oznámen nový projekt CoolPeople, který nabízí nový program pro partnerskou spolupráci. Společnost uvádí, že jako jediná na českém trhu přináší IT profesionálům možnost podílet se na úspěchu společnosti a získat tak i část z obratu.

Většina IT společností najímá po určitý čas programátory či projektové manažery, zaplatí jim v rámci stanovené sazby a tím veškerá spolupráce končí. Přes partnerský systém CoolPeople mohou doporučit na nabízené pozice sebe a zároveň kolegy či známé, se kterými v minulosti spolupracovali. Ze všech těchto doporučení získají část obratu z projektu a zároveň sestaví tým, který perfektně funguje a vzájemně se doplňuje.

Pro to, aby se člověk stal partnerem CoolPeople prý není potřeba zakládat vlastní firmu, zřizovat živnostenské oprávnění, věnovat čas administrativě, komunikaci s úřady nebo investovat jakýkoliv počáteční kapitál. “Jedinou investicí a přidanou hodnotou je pouze čas a znalosti partnera,“ říká majitel společnosti CoolPeople Milan Čálek.


Provizní systém CoolPeople

Množství inzerovaných pozic však u tuzemských projektů činí spíše desítky a stovky, než na západních trzích, kde systém pronajímání IT specialistů funguje v řádově vyšších hodnotách.

Krize a její vliv na poptávku v IT

Obměnou však vlivem krize prošla poptávka firem, které se v dnešní době zajímají zejména o konzultanty se znalostí technologií i byznysu, jednostranně zaměření odborníci mohou mít potíže s uplatněním. Změnou prošlo i nastavení odměňování. V současné době je plat IT specialistů mnohem více navázán na výkon, tak aby plnil zejména motivační roli.

Marek Raida z IT oddělení společnosti LMC potvrdil, že náborová aktivita byla v právě končícím roce 2010 poměrně nízká. „Řady kmenových zaměstnanců jsme rozšířili pouze o několik málo IT specialistů. IT odborníkům jsme nabízeli většinou externí spolupráci na projektové bázi. Zájem jsme měli zejména o IT analytiky, projektové a systémové inženýry či testery“.

Situace na tuzemském trhu práce v IT se pomalu obrací k lepšímu. „Po dvouletém útlumu firmy napříč všemi obory začínají nabírat nové zaměstnance. Meziročně jsme zaznamenali nárůst poptávky přibližně o 20 až 30 procent a IT odborníci patří do desítky momentálně nejvíce žádaných uchazečů o práci,“ konstatuje Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC.

Oživení zájmu firem o IT odborníky potvrzuje i Olga Svobodová ze společnosti S&T: „Hledáme většinou odborníky s několikaletou praxí a zkušené obchodníky. Pro absolventy je však pozic méně než dříve, spolupracujeme s nimi spíše na krátkodobých projektech formou brigád.“

Analytici nespatřují větší rozšíření projektů v budoucnu

Přílišný optimismus pro vývoj IT sektoru ale nesdílí analytici. Dana Bérová, analytička průzkumové agentury Gartner, ve svém komentáři trhu uvedla, že v IT segmentu nelze v blízké budoucnosti v globálním měřítku očekávat výrazný růst. Z průzkumů vycházejí hodnoty, že vlivem propadu ekonomiky bylo v poslední době zastaveno nebo omezeno na 38 % projektů.

Celkové výdaje na IT v příštím roce mají klesnout o 1,3 % i přesto, že ještě v létě očekávali šéfové informatiky růst o 0,5 %. Firmy by podle těchto odhadů mohly spíše poptávat specialisty podle aktuálních potřeb na dobu určitou.

Nelichotivé evropské statistiky


Dice.com

Česká republika a Slovensko patří mezi státy, v nichž je podle Evropského statistického úřadu Eurostat podíl lidí pracujících na částečný úvazek téměř nejnižší z členských států Evropské unie. V roce 2008 tvořil podíl zaměstnanců se sníženou pracovní dobou na celkové zaměstnanosti jen 4,3 procenta. V minulém roce se situace o něco zlepšila, v Česku byl podíl pracujících na flexi úvazek už 5,5 %.

Tradičně nejvíce lidí na částečný úvazek pracuje v Nizozemsku, kde má téměř polovina pracujících nějakým způsobem zkrácený pracovní úvazek. Konkrétně se v roce 2009 jednalo o 47,3 procenta pracující populace. S velkým odstupem za Holanďany je na druhém místě Švédsko (26,6 procenta) a na třetím Německo (25,9 procenta). V celé Unii představoval průměr hodnoty 18,8 procenta a průměr eurozóny, tedy unijních států platících eurem, je 20 procent.

Změna v myšlení lidí i firem směrem k využití pružnějších pracovních úvazků v Česku nastala až vlivem dopadu ekonomické krize na trh práce. Ta znejistila zaměstnavatele, jiným způsobem se začalo pohlížet na roli klasických kmenových zaměstnanců. Zvýšila se potřeba využít pracovní sílu podle aktuální potřeby firem v daném čase.

Pozitivní zkušenosti zahraničních subjektů pohybujících se na trhu práce ukázaly možnost, jak trh učinit pružnější. Tuto alternativu by mohly představovat právě flexibilní formy zaměstnávání.

Co vše si lze představit pod pojmem flexibilní pracovní úvazky?

Exit mobile version