FolderShare vs Google Notebook – 2.díl

Na stránkách ITBIZ.cz představujeme čtenářům jeden z moderních softwarových nástrojů pro sdílení souborů. Jedná se o produkt z dílen společnosti Microsoft – FolderShare. Před pár týdny vyšla testovací betaverze tohoto programu, jehož výhodou je, že je k dispozici kompletně zdarma. V dnešním díle se dozvíte o komunikaci prostřednictvím P2P protokolu a o srovnání s konkurenčním produktem Google Notebook.

První díl se věnoval definici účelu programu FolderShare, registraci a dalším úkonům, jako jsou využití osobní nebo sdílené knihovny.


Microsoft FolderShare

P2P komunikace a bezpečnost

Komunikace mezi jednotlivými počítači probíhá pomocí poměrně rozšířeného P2P protokolu, nefunguje však moc dobře, respektive přenosová rychlost není moc dobrá. Přenosová rychlost, i v případě používání přenosových portů, se pohybuje v řádu několika desítek Kb/s, což je při několika MB/s připojení poměrně špatná zpráva. Omluvou může být, že se zatím jedná jen o betaverzi, na rychlosti se tak snad ještě zapracuje.

Bezpečnost je ve FolderShare na poměrně vysoké úrovni, což je dáno principem, na kterém celý FolderShare pracuje. Na webu totiž nejsou žádná data fyzicky přítomna, obsahuje jen jména a pár dalších údajů o datech, která se mají synchronizovat. To je na jednu stranu výhoda, na stranu druhou však nevýhoda, právě proto totiž musí pro synchronizaci být spuštěny počítače, které chcete synchronizovat.

Pokud tedy bude počítač s nejaktuálnější verzí dat vypnutý, nikdo se k této verzi nedostane. Asi záleží na úhlu pohledu, já osobně to považuji za nevýhodu, i když chápu otázku bezpečnosti, na druhou stranu je to přesně to, co FolderShare odlišuje od klasických internetových úložišť.

Za zmínku stojí také možnost procházet kompletní obsah počítače z jiného stroje, tedy jakýsi „remote access“ přítomný i ve Windows. Celá tato komunikace probíhá přes internetový prohlížeč a po vybrání souboru a klinutí na něj se stáhne ze vzdáleného PC a otevře se lokálně na místní pracovní stanici. Tuto službu lze samozřejmě zakázat.

Shrnutí

FolderShare je velice zajímavá, jednoduchá a skvěle využitelná služba, u které potěší jednak možnost synchronizace vlastních zařízení, jednak možnost snadné spolupráce s přáteli či kolegy, a v neposlední řadě také možnost vzdáleného přístupu k celému PC. To ovšem jen v případě, že tuto funkci povolíte.

Služba samotná má samozřejmě i svá negativa. V první řadě rozhodně nemůžu nezmínit pomalou přenosovou rychlost, která dost omezuje přenos jakýchkoliv větších souborů. Stejně tak může trochu mrzet neprovázanost s Windows Live ID, ale budeme věřit, že toto se časem změní. Za zmínku ještě stojí pochopitelná nutnost aktualizací, a nutnost mít všechny FolderShare klienty spuštěny pro možnost synchronizace

Srovnání s Google Notebook

V úvodu tohoto článku jsme slibovali srovnání s Google Notebook. Při vzniku tohoto článku bylo na poměrně dlouhé zamyšlení, jaký podobně zaměřený, nekomerční a stejně spolehlivý produkt vybrat, aby mohl FolderShare konkurovat. Jako nejpřijatelnější potom vyšel právě Google Notebook, i když se jedná o aplikaci s trochu jiným zaměřením a cílem.

Jak již bylo zmíněno, Google Notebook je FolderShare podobný jen částečně. Nejedná se o produkt, jehož cílem by bylo zprostředkovávat přenos dat mezi jednotlivými stanicemi. Jeho hlavní funkcí je spíš možnost umístit své poznámky, kontakty, kalendář, a podobně na Internet a mít tak tato data přístupná odkudkoliv ze světa z jakéhokoliv počítače. Důraz je tedy kladen spíše na maximální dostupnost dat spíše, než na jejich synchronizaci a aktuálnost mezi vámi a kolegy, či jen mezi vašimi počítači.

V čem jsou si Google Notebook a FolderShare velice podobné jsou ony sdílené knihovny, které jsme popisovali výše. Je možné na například seminární práci pracovat online, a tím má každý z účastníků k dispozici tu nejaktuálnější verzi, tedy v podstatě to samé, co nabízí FolderShare.

Google Notebook je sám o sobě velice povedený projekt, který se však zaměřuje na něco jiného než FolderShare jako takový, a sám by vydal na samostatný článek. Nevylučujeme, že se mu někdy v budoucnosti na ITBIZ.cz budeme věnovat v samostatném článku.

Klady a zápory

+/-
– pomalá rychlost při synchronizaci
– nutnost aktualizací, to je ale omluvitelné
– neprovázanost s Live ID
– nutnost spuštění všech PC a FolderShare klientů pro synchronizaci
+ podpora pro Mac i Windows platformy

Přečtěte si také

Firma budoucnosti: sdílení dokumentů bude online
Jak se používá wiki ve firmách
Vyzkoušeli jsme Google aplikace pro týmovou práci

Exit mobile version