FolderShare vs Google Notebook – 1.díl

Nejeden z vás jistě při získání svého prvního notebooku začal okamžitě přemýšlet o tom, jakým způsobem co nejjednodušeji přenášet data mezi ním a starým stolním počítačem. Práce s notebookem se stala ideálním prostředkem, jak si data okamžitě získat pro sebe. Spousta uživatelů potom načetla něco málo návodů na Internetu, koupili kabel, switch a začali s větším či menším úspěchem síťovat. Doba se posunula a my vám chceme představit jeden z moderních softwarových nástrojů pro sdílení souborů – Microsoft FolderShare.

Vypalování člověka omrzí, i když se jedná o velkokapacitní DVD, a ani velice populární flash disky v dřívější době nebyly dostatečně rozšířené a kapacitně také nestačily. Počítačoví nadšenci tedy v mnoha případech skončili u toho, že těch několik málo souborů, které nutně potřebovali zálohovat, posílali emailem, v případě fotek je zálohovali a kopírovali na DVD.


Microsoft FolderShare

Před pár týdny vyšla testovací betaverze programu, který tuto činnost značně zjednodušuje a automatizuje. A co více, jedná se o program, který je kompletně zdarma. Pojďme se společně podívat na nový Microsoft FolderShare a porovnejme ho s částečně podobnou a již zavedenou službou Google Notebook.

Registrace a rozhraní

FolderShare není nápadem nic převratného. Už dříve se vyskytoval podobně založený software, například SyncToy, v podstatě i k FolderShare se Microsoft dostal oklikou, respektive koupí společnosti FolderShare, která celý projekt vyvíjela. Čím už ale FolderShare převratný, nebo alespoň výrazně lepší je, jsou jeho vlastnosti – jednoduchá správa, bezpečnost a spolehlivost.

FolderShare je tedy P2P nástrojem pro sdílení souborů mezi několika počítači a uživateli s rozšiřujícími možnostmi nastavení práv a přístupů a také automatickou synchronizací, která zajišťuje aktuálnost dat na všech přihlášených stanicích.

Přihlášení do celého projektu je jednoduché a zabere jen pár minut. Při registraci se bohužel nedá využít Windows Live ID. Je tak potřeba vytvořit separátní účet a následně stáhnout malou (cca 1 MB) aplikaci, která na váš počítač nainstaluje klienta FolderShare. K dispozici je verze podporující jak XP, tak i operační systém Windows Vista a překvapivě i Mac OS X, což bezesporu uvítají majitelé vlastnící jak windowsovský, tak i applovský stroj.

Na každou stanici, kterou budeme do sdílení dat chtít zahrnout, je třeba nainstalovat tohoto FolderShare klienta, přičemž vlastní nastavení je nutné provést jen jednou a poté stačí ostatní počítače jen připojit k již existujícímu účtu. Zde ovšem narážíme na první problém FolderShare – počítače musí být zapnuty a připojeny k Internetu a stejně tak musí být spuštěn i FolderShare klient, jinak synchronizaci není možné uskutečnit.

Celé rozhraní FolderSharu je velice jednoduché a přehledné, i když možná i proto, že se stále jedná jen o beta verzi, kterou uživatelé svým užíváním v podstatě testují, a nemusí tak být ještě dostupné všechny funkce. V tom je třeba spatřit další menší nevýhodu FolderSharu, i když v tomto případě zcela oprávněnou a opodstatněnou – tím, že začnete používat FolderShare, prakticky nemůžete odmítnout veškeré jeho budoucí aktualizace, respektive můžete, ale FolderShare stejně tak jednoho dne může odmítnout připojení k serveru a aktualizaci si tak silou vyžádat.

Vlastní a sdílené knihovny

Hlavní rozhraní je rozděleno na několik hlavních položek: Osobní knihovny, Sdílené knihovny a správa a vzdálený přístup k registrovaným počítačům.


Personal library

Pod vlastní knihovny lze nahrávat jakékoliv složky, které si přejete synchronizovat se všemi vašimi počítači. Například tedy student, který si během dne píše poznámky, si jejich nejaktuálnější verzi může okamžitě synchronizovat s počítačem, který má doma. Stejně tak lze tuto službu využít pro přenos dat, jako jsou fotografie, hudba a podobně. Lze také zvolit mezi automatickou a manuální synchronizací.

Sdílené knihovny slouží pro synchronizaci dat mezi více lidmi, jedná se tedy o stejnou funkci, jako poskytují i groupwarové aplikace. Jako příklad může posloužit školní prostředí. Například studenti pracující na jedné seminární práci, z nichž každý zpracovává jednu její část, mají k dispozici vždy tu nejaktuálnější verzi vytvořenou svými spolužáky.

Ke sdíleným knihovnám lze přizvat prakticky neomezené množství dalších osob, pro které opět platí, že si pro synchronizaci musí stáhnout a nainstalovat FolderShare klienta. Zároveň je jim vytvořen jejich vlastní účet, díky kterému mohou vytvářet a spravovat své vlastní knihovny a zakládat další sdílené. Pozvaní lidé se tak v podstatě automaticky stávají uživateli se všemi právy.

Dalším účastníkům stačí vyplnit mail

Vytvořit přístup dalších účastníků k dané knihovně je velice jednoduché. Stačí vyplnit emailovou adresu člověka, kterého chcete ke knihovně přizvat, načež mu FolderShare sám zašle e-mail s pozvánkou a registračními údaji. Je třeba ještě nastavit jeho práva, která určují množství zásahů, které může na knihovně vykonávat. Na výběr jsou čtyři hlavní kategorie:

Reader – mohou jen prohledávat určité dokumenty, ne je jakkoliv měnit
Contributor – mohou přidávat další dokumenty, ale nemohou nic měnit
Editor – mohou dokumenty bez omezení přidávat, mazat a měnit
Senior Editor – mají stejná práva jako Editoři, navíc mohou určovat a měnit práva pro celou knihovnu

V příštím díle se dozvíte o komunikaci prostřednictvím P2P protokolu a o podrobném srovnání s konkurenčním produktem Google Notebook.

Přečtěte si také

Firma budoucnosti: sdílení dokumentů bude online
Jak se používá wiki ve firmách
Vyzkoušeli jsme Google aplikace pro týmovou práci

Exit mobile version