Vyzkoušeli jsme fotoaparáty BenQ

Foto

Koncem minulého roku představila společnost Benq několik nových modelů svých kompaktních fotoaparátů série C – C1060 a E1050t. Výkonný čip, široké spektrum citlivosti a dobré doplňkové technologie displeje, vše navíc za velmi příznivou cenu. To jsou hlavní atributy obou modelů. A navíc verze 1050t přichází s další novinkou – dotykovým displejem. Oba fotoaparáty procházely několik týdnů redakčním testem ITBIZu, podívejte se, jak dopadly.


Fotoaparát BenQ E1050t

Nutno podotknout, že oba dva testované fotoaparáty jsou velmi kvalitní přístroje, navíc za slušnou cenu, která se pohybuje do 3 000 Kč. Už na první pohled je mezi nimi vidět výrazný rozdíl. Oba jsou sice vyrobeny z kvalitních a odolných kovů, zatímco je ale design 1060 trochu staromódnější, řekl bych, že byla snaha o jakýsi retro vzhled, 1050t působí moderně a na první pohled schopně. A hlavně, model 1050t je vybaven místo klasického ovládání plně dotykovým displejem! O tom ale více později.

Velmi podobné technické parametry

Technické parametry obou fotoaparátů jsou velmi podobné. Do výbavy tak patří čočka s rozlišením 10 MPx s možným 3x optickým zoomem, na kvalitní dokumentární fotografie naprosto dostačující. Oba fotoaparáty navíc disponují technologiemi Super Shake free, tedy optickou stabilizací obrazu, a Face detection, systémem zaostřujícím na usmívající se obličeje. Stejně tak jsou fotoaparáty vybaveny velkým množstvím přednastavených módů focení, jako je noční scenérie, focení pohybu, krajiny, lidí nebo plně automatický režim.

Pro fotografie je možné vybrat z několika možných rozlišení a výsledné kvality. Oba fotoaparáty jsou při nejvyšší kvalitě schopny pořídit fotografie o velikosti až 3264 x 2736 bodů, v tomto případě je ale nutné počítat s velikostí fotografie okolo 10 MB. Velmi podobné jsou také hodnoty citlivosti ISO, které se pohybují v rozmezí 100–3200, u modelu 1060 je spektrum širší na hodnotu 50. Stejně tak čas závěrky je možné nastavit od hodnoty 1/2000 vteřiny až po 15 sekund (pouze v případě režimu noční fotografie).

Model 1060 disponuje zabudovanou vnitřní pamětí o velikosti 21,7 MB, což při fotografování na nejvyšší kvalitu a průměrné rozlišení vystačí na zhruba 9 fotografií. Vnitřní paměť je samozřejmě možné rozšířit až na 16 GB dokoupením SD (HC) paměťových karet, jejichž ceny se dnes, v závislosti na velikosti a rychlosti zápisu, pohybují od několika stokorun až po několik tisíc. Model 1050t žádnou vnitřní pamětí nedisponuje, u něj je nutné se spolehnout pouze na vyměnitelné paměťové karty.

V čem se oba modely také odlišují, je způsob napájení. Zatímco k modelu 1060 je nutné dokoupit klasické AA („tužkové“) baterie nebo nejlépe používat několik nabíjecích baterií, model 1050t je vybaven vyjímatelným akumulátorem a externí nabíječkou. Oba způsoby napájení mají své výhody, nutno ale podotknout, že výdrž akumulátoru u modelu 1050t mne mile překvapila. Během celého období, kdy jsme měli fotoaparáty k dispozici, bylo nutné akumulátor nabít jen dvakrát, což při pořízení řádově stovek fotografií a jejich procházení není špatné.

Nahrávání videa

Standardem se dnes už stala možnost pořizovat video, oba dva testované modely tak tuto funkci také obsahují. U modelu 1060 je při rozhodování o rozlišení videa možné volit ze dvou možností, 720 x 400 bodů při formátu 16:9, nebo klasických 640 x 480 bodů. Video je v obou případě nahráváno rychlosti 30 snímků za sekundu (fps) a následně uloženo ve formátu M_JPEG movie format. Jeho délka je omezena jen volnou kapacitou paměťové karty. Model 1050t nabízí lehce širší nabídku, a to rozlišení 848×480, 640×480, nebo 320×240 při možnosti volby mezi 15 nebo 30 fps. Formát a omezení délky videa je stejné jako u prvního modelu.


Fotoaparát BenQ C1060.

Samozřejmý je také integrovaný blesk se zabudovanou redukcí červených očí a přisvícení AF. Co ovšem oba fotoaparáty postrádají, ale to je už dnes mezi kompaktními fotoaparáty běžné, je optický hledáček. Ten měl přeci jen své opodstatnění a například během focení za silného slunečního světla se mu žádný LCD panel nemůže vyrovnat. Na druhou stranu se musíme smířit s tím, co máme. LCD panely obou fotoaparátů jsou 3 palce velké, poměrně kvalitní a hlavně velice ostré. Jejich největší předností ale je, že – na rozdíl od mnoha jiných fotoaparátů – mají opravdu 100% pokrytí a optický hledáček tak plně nahrazují.

Testovací fotografie: zde (noční režim, foceno ze stativu), zde (automatický režim) a zde (automatický režim).

Vydařený dotykový displej

LCD panel má u modelu 1050t ještě další využití. Jak jsem už zmínil v úvodu, tento model je vybaven kompletně dotykovým displejem. Přestože jsem k tomuto způsobu ovládání byl dlouhou dobu skeptický, musím se přiznat, že práce s modelem 1050t mi přišla naprosto bezproblémová a nemohu si ji vynachválit. Ovládání je navrženo jednoduše a je intuitivní, po několika minutách zkoušení tak budete schopni 1050t bezproblémově a hlavně rychle ovládat.

Dotykový displej přináší i další výhody. Například při prohlížení fotografií není nutné neustále mačkat tlačítko posunu nebo prohlížet pomocí funkce prezentace, stačí jen prstem přejet po displeji a fotografie se podle směru pohybu posunou.

Jak jsem byl nadšen dotykovým ovládáním modelu 1050t, o to horší byl potom návrat ke klasickému ovládání u 1060. Ne že by byl tento model navržen špatně, naopak, veškerá potřebná tlačítka jsou vždy při ruce a i ovládací menu je přehledné, jen dotykové ovládání mi přišlo přece jen příjemnější a rychlejší. V tomto případě se ale jedná o subjektivní pocit, někomu dotykové ovládání může naopak vyhovovat méně než klasické.

Oba fotoaparáty přichází s poměrně slušným příslušenstvím. Jedná se především o množství propojovacích kabelů sloužících ať už ke kopírování fotografií do počítače, nebo k promítání fotografií na televizi/monitor přímo z fotoaparátu. U modelu 1050t je v příslušenství zahrnut také akumulátor a nabíječka. Z veškerého příslušenství jsem ovšem nejvíce ocenil kožená pouzdra, která jsou s fotoaparáty dodávána. Jednak díky pěknému zpracování, jednak se díky nim není nutné o fotoaparát bát ani při nošení v batohu nebo v kapse s klíči a dalšími předměty.

Hlavním rozdílem mezi oběma fotoaparáty tak zůstává především odlišný design a způsob napájení. Po technické stránce se jedná o naprosto srovnatelné, poměrně kvalitní přístroje, které pro dokumentární, rodinné či výletní fotografování bohatě postačí. Také z hlediska ceny jsou na tom oba přístroje srovnatelně, model 1060 se prodává v rozmezí 2 000–2 500, model 1050t s dotykovým displejem lze pořídit za zhruba 2 700 Kč.

Exit mobile version