Intel čelí žalobě amerických úřadů, prý se chová monopolně

analyza

Společnost Intel, americký výrobce počítačových čipů, čelí další žalobě. Ve středu podala americká Federální komise pro obchod (Federal Trade Commission) žalobu, ve které společnost obviňuje ze zneužívání své dominantní pozice na trhu k omezování konkurence. Jde už o druhou žalobu na americké půdě v posledních týdnech, začátkem listopadu ji totiž podala také prokuratura státu New York. Může vůbec prošetřování a případné postihy společnost Intel nějakým způsobem ohrozit, nebo pomoci konkurenci? Podle analytiků je to spíše nepravděpodobné.

Éra, kdy se mluvilo o společnosti Microsoft, americkém softwarovém výrobci, jako o terči nebo oběti amerických i evropských regulačních orgánů je zřejmě u konce. Zatímco Microsoft dokázal představitele Evropské komise přesvědčit o „bezbolestném“ řešení sporu o webový prohlížeč Internet Explorer, americká Federální komise pro obchod (FTC) ve stejné době za oceánem startuje nový antimonopolní spor v případě společnosti Intel.

FTC si posvítí na obchodní praktiky Intelu

„Intel úmyslně jednal tak, aby omezoval konkurenční hrozby a posiloval tím své monopolní postavení,“ uvedl ve středu v prohlášení Richard Feinstein, ředitel FTC pro oblast konkurenční soutěže. Podle FTC vedla společnost Intel v posledním desetiletí systematickou kampaň, jejímž cílem bylo omezení konkurenčních výrobců a znemožnění prosazování jejich produktů na trhu. „To jde zcela proti principům férové hry a zákon by měl na pravidla konkurence dohlížet,“ říká Feinstein.

Intel zaujímá více než 80 procent na trhu počítačových čipů, jehož hodnota je odhadována 32 miliard dolarů. Se svým největším konkurentem, společností AMD, se Intel v polovině listopadu dohodl na ukončení čtyřletého sporu kolem patentů a neférového jednání a souhlasil zaplatit 1,25 miliardy dolarů.

Žaloba FTC se však spíše než dopady na konkurenční společnosti zabývá spotřebiteli, kteří měli být omezování ve svobodné volbě produktu. Intel měl vyvíjet nátlak na významné počítačové výrobce, jako jsou Dell, Hewlett-Packard či IBM, aby ve svých počítačích nevyužívaly mikroprocesory konkurence. Podle FTC měl Intel také podnikat tajné kroky v úpravách klíčového softwaru, aby běžel pomaleji na konkurenčních čipech. Neoprávněné metody za účelem navyšování svého podílu měl využívat také na trhu grafických čipů.

Do jisté míry jde tedy o podobná obvinění, která byla předmětem antimonopolního sporu s Evropskou komisí. Ta v květnu po osmiletém vyšetřování, které bylo zahájeno na základě stížnosti společnosti AMD, udělila Intelu rekordní pokutu ve výši 1,06 miliardy euro. Společnost toto rozhodnutí označila jako pochybení a veškerá obvinění odmítá. Spor je tedy v současné době ve fázi odvolání.

V podobném duchu reagovali zástupci společnosti Intel také v případě žaloby státu New York, která ji rovněž podezřívá z toho, že v minulých letech porušovala místní i federální antimonopolní zákony. Podobné stížnosti byly vzneseny také v Japonsku a Jižní Korei.

Technologický průmysl pod drobnohledem

Obvinění FTC přicházejí po více než ročním prošetřování a sérii neúspěšných pokusů o dohodu. Hovoří se o největším antimonopolním případu od roku 1998, kdy tehdejší administrativa prezidenta Clintona prošetřovala společnost Microsoft, přičemž signalizuje rostoucí snahu o důrazné vynucování férového jednání v americkém technologickém průmyslu.

„Potvrzuje se to, co mnozí očekávali. Prosazování antimonopolních zákonů bude v době Obamovy vlády důraznější,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Harry First, profesor vyučující právo na University of New York. Mnoho lidí totiž v posledních osmi letech, tedy v době Bushovy administrativy, pociťovalo výrazně laxnější přístup regulačních orgánů s tím, že mnoho případů bylo odsouváno na vedlejší kolej.

Potvrzuje to také Christine Varneyová, šéfka antimonopolní divize tamního ministerstva spravedlnosti, která ve svém květnovém projevu hovořila o bezprostředním přístupu ke každému náznaku snahu o monopolní jednání.

Intel: Naše jednání je férové

„Tento případ by měl být zavřen. Jednání o možné dohodě dospěla daleko, ale ztroskotala na tom, že FTC trvala na prakticky nerealizovatelných opatřeních,“ uvedl k žalobě Doug Melamed, právní zástupce společnosti Intel. Požadavky prý zahrnovaly restrikce související s cenami a duševním vlastnictvím, které by v podstatě společnosti neumožňovaly dále pokračovat v podnikání. Také Paul Otellini, výkonný ředitel Intelu, v krátkém vyjádření pro list The Wall Street Journal uvedl, že obvinění jsou scestná.

Uvítali je však představitelé společností AMD i Nvidia, kteří shodně uvedli, že tato opatření jsou nutná pro další bezproblémový vývoj na trhu a měla by přispět k volné konkurenční soutěži a především k neomezování v oblasti inovace. V neposlední řadě je to prý také výborná zpráva pro spotřebitele, kteří by v budoucnu něměli být omezováni ve volbě produktů. Se společností Nvidia je Intel od letošního února v soudním sporu, který se týká nevyjasnění některých podmínek ve vzájemné dohodě o poskytnutí licencí.

Ohrožení pro Intel? Spíše ne

Z výše uvedeného je možné usuzovat, že se Intel soudí doslova kam se podívá. Pro giganta jeho rozměrů to však není nic neobvyklého. Ani případné miliardové pokuty by podle analytiků pozici společnosti nijak výrazněji neohrozily. Ať už jsou obvinění podložená či ne, je víceméně zřejmé, že díky své obchodní strategii dokázal Intel vydělat mnohem více, než kolik činí například zmiňované pokuta Evropské komise.

„Intel disponuje hotovostí ve výši 12,9 miliard dolarů, takže miliardové pokuty ani vyrovnání s AMD nebude mít prakticky žádný vliv na jeho produkty ani dominanci na trhu,“ říká Gus Richard, analytik společnosti Piper Jaffray. Podle něj Intel v evropském sporu nakonec ustoupí, poklidně přijme „pokárání“ a pokutu zaplatí. „Intel se technologicky vzdaluje od AMD. Dohoda obou společností pouze vyčistila hrací pole, ale pro AMD to nepředstavuje kdovíjak velkou pomoc,“ říká Gus Richard.

V případě soudní sporu s FTC se neočekává, že by šlo o dlouholetou záležitost. První jednání by se mělo uskutečnit už v září 2010, kdy soudce navrhne možná opatření. FTC ostatně nezamýšlí Intel poškozovat nebo mu udělit vysokou pokutu, ale spíše usměrnit jeho obchodní praktiky.

Přečtěte si také

Intel označil rozhodnutí Evropské komise jako pochybení
EU udělila rekordní miliardovou pokutu společnosti Intel
Intel zaplatí konkurentovi AMD 1,25 miliardy USD za patenty a tržní spory
Intel versus Nvidia: boj ohledně licenčních dohod

Exit mobile version