Generace procesorů Phenon

Několik měsíců jsme nazývali novou generaci desktopových procesorů Barcelona nebo Agena, ale AMD název změnilo. Nyní je pro novou generaci procesorů oficiální název Phenon.
Do zapadliště dějin nespadne ani značka Athlon, ale pouze její jedno-jádrová verze. Nové procesory se budou nazývat: AMD Phenon FX, AMD Phenon X2, AMD Phenon X4, AMD Athlon X2 a AMD Semprom.

Nejlepší z nové generace procesorů od společnosti AMD bude procesor Phenon FX (s kódovým označením Agena FX). Tento procesor bude vyráběn pouze čtyř-jádrový s nejvyššími frekvencemi, které AMD může u procesorů nabídnout. Dále tyto procesory budou pouze do socketu 1207. Bohužel AMD by chtělo tento procesor osazovat i do socketu AM2. Phenon s jádrem Shangai bude vyráběn 45nm metodou.

Phenon X4 a Phenon X2 jsou verze čtyř-jádrových procesorů – Phenon X4 a verze Phenon X2 jsou dvou-jádrové procesory. U nové generace procesorů s označení například Phenon X2 3000 bude frekvence 3Ghz. Phenon X2 a Phenon X4 procesory budou pro sockety AM2 a AM2+, ale budou 100% kompatibilní se socketem AM2 na současných i starších základních deskách (však bude potřeba updatovat BIOS na základních deskách). Tyto verze budou také vyráběné 45nm metodou.

Současný Athlon 64 X2 se bude jmenovat jen Athlon X2. A jako nejslabší zástupce nové generace procesorů od AMD zůstane jedno-jádrový procesor Sempron.

Architektura procesorů Phenon je podle AMD evolucí architektury K8. Jádra procesorů a Northbridge na základní desce můžou pracovat na jiných napětích a frekvencí (bohužel toto bude muset podporovat i základní deska). Na základních deskách se socketem AM2+/1207+ bude Northbridge používat malé napětí, které můžou využít jádra procesorů, což se může příjemně projevit v TDP. Dále Northbridge bude mít vysokou frekvenci (Northbridge bude mít asi o 200Mhz-400Hhz vyšší frekvenci než procesor), díky tomu bude mít paměťový řadič menší latenci, stejně i vyrovnávací paměti L3 u procesorů. Nová generace procesorů bude podporovat sběrnici HyperTransport 3.0, který zvýší přenosové rychlosti a propustnost pamětí, což povede k delšímu navýšení celkového výkonu (HyperTransport 3.0 musejí také podporovat základní desky).

Nové procesory budou podporovat i paměti typu DDR2 minimálně na frekvenci 1066Mhz a rychlejší. Samozřejmě AMD nemůže zaostávat a nová generace procesorů bude mít integrovaný řadič na paměti typu DDR3. Phil Hester ze společnosti AMD řekl, že paměti DDR3 budou moct uživatelé využívat spolu s novou generací procesorů mezi roky 2008-2009, kdy by měly být paměťové moduly DDR3 na snesitelných cenách i pro běžné uživatele.

Ze začátku budou procesory podporovat pouze paměti typu DDR2, ale ve výše uvedených letech budou nové procesory i paměti DDR3. Paměti typu DDR3 přinesou vyšší přenosovou rychlost – 1,6Gb/s, spolu s tím klesne napětí ze 1,8V na 1,5V. Je také možné, že AMD počká s podporou pamětí DDR3 až na budoucí socket AM3.

Zdroj: AMD goes DDR 3 in late 2008

Exit mobile version