Glosa: Dnes na téma, kolik známe druhů pirátů

Glosa

V poslední době na mě ze všech stran vyskakuje až příliš mnoho pirátů. Sotva jsem si stačil oddechnout po dramatu s osvobozováním amerického kapitána ze spárů somálských pirátů, šokuje mě zpráva o odsouzení zakladatelů Pirátské zátoky. Do toho všeho přilévají olej do ohně zakladatelé pirátské strany v Česku. Člověku snad už ke štěstí může chybět jen tisková zpráva BSA o dalším úspěšném boji proti internetovému pirátství, nebo aby ho po cestě do práce vytočil nějaký ten pirát silnic…

Piráti, piráti, piráti… poslední dna týdny jako bych z televizní obrazovky nebo titulních stránek zpravodajských serverů nevnímal cokoliv jiného. Drama kolem somálských pirátů brázdících Indický oceán, kteří přepadávají nákladní lodě, zaplavilo snad všechny mediální kanály. Dojemný příběh kapitána, který se pro dobro své posádky nechává sám zajmout, a jeho hollywoodský happy end střídá zpráva o zajetí dalších desítek námořníků. Jejich počet už překročil 250.

Stejně napjatě možná celou situaci sledoval také švédský soudce, který rozhodoval ve sporu s internetovým serverem The Pirate Bay. Možná měl mezi zajatými své známé, možné jen nedokázal rozlišit mořské piráty a ty internetové, možná jen chtěl zatočit se všemi piráty dohromady. V každém případě odsoudil zakladatele tohoto vyhledávače torrentů na rok vězení a napařil jim tučnou pokutu. Výrok soudu obletěl svět a další mediální bublina byla na světě.

Stockholm zažil demonstraci, na které lidé mávali pirátskými vlajkami, švédská pirátská strana spokojeně chrochtala nad stovkami nových členů a možná už začala připravovat průvan v Evropském parlamentu, do kterého se rozhodla kandidovat. Svobodně smýšlející Češi si zase řekli, že rozhodně nemohou zůstat pozadu. Přece jen, když se nám to nedaří sladit (v) Evropě, mohli bychom to osladit alespoň nenáviděné BSA…

Česká pirátská strana získala za dva dny potřebných tisíc podpisů občanů a může zažádat o registraci u Ministerstva vnitra. Myšlenka vzniku této strany je údajně odpovědí na rozhodnutí švédského soudu a zcela jistě získá celou řadu sympatizantů, zvláště z řad kolektivně naladěných představitelů chudého studentstva. Ostatně v samotné protipirátské organizaci BSA už nepochybně zasedá krizový štáb, její mluvčí zatím vznik strany strategicky označil za „absurdní“. Je to předzvěst dalších bojů?

Minimálně v bojích se soudem se už v dohledné době octnout tři mladíci, kteří v prostorách Akademie věd provozovali obrovský server plný nelegálních (nebo chcete-li pirátských) dat, od počítačových programů po filmová díla. Podle znaleckých odhadů činí způsobený škoda 35 milionů korun. Pokud by byl svět spravedlivý, dostanou na základě švédského případu, kde filmové a hudební společnosti argumentovaly částkou čtyřikrát vyšší, rovné tři měsíce. Zřejmě však bude záležet na angažovanosti zmíněné BSA, která je momentálně rozžhavena do běla.

Zatím to bohudík vypadá tak, že se televize rozhodly takticky odsunout téma pirátů silnic na dobu, až současný kolotoč kolem všeho toho pirátství trochu odšumí. Možná se jen obávají, že by se někteří diváci komerční televizní jedničky přestali ve všech těch pirátech orientovat a zaplavili by její telefonní linky dotazy, kdo že je vlastně ten zlý a kdo oběť a komu mají posílat finanční dary. Pro objasnění situace by jim mohli zatím pustit nejnovější Piráty z Karibiku, množná pak přijdou na jiné myšlenky.

A já jdu netrpělivě na e-mail vyhlížet tu očekávanou a doufám, že nenávistně laděnou, tiskovku BSA, abych ji vám, čtenářům, mohl co nejrychleji formou článku předat. Tedy pokud se, stejně jako já, už v těch pirátech neztrácíte…

Přečtěte si také

Glosa: Když Windows 7 začínají přelézat přes hlavu
Glosa: Jak jsem byl smeten záplavou komunikačních kanálů
Glosa: Apple má větší problém než odchod Steva Jobse

Exit mobile version