Google čelí dalšímu úniku osobních dat uživatelů

Za novými problémy společnosti Google nemůže kontroverzní služba, ale nedisciplinovaný zaměstnanec. Internetový gigant Google oznámil propuštění jednoho ze svých zaměstnanců, který měl záměrně špehovat několik vybraných uživatelů služeb Google.

Google ma opět problém s únikem osobních dat uživatelů

David Barksdale měl jako technický inženýr údajně zneužít poskytnutých přístupových práv k získání přístupu k osobním datům vybraných uživatelů. Ty pak navíc dále „špehoval“ a některé z nich i kontaktoval. Společnost Google přiznala ve věci Davida Barksdala selhání vlastních kontrolních mechanismů, které mají podobným situacím zabránit.

K incidentu mělo dojít v červenci letošního roku, kdy na podezřelé chování Davida Barksdala, dnes už bývalého zaměstnance Google, upozornila rodina jedné z jeho obětí. Barksdale údajně jejich syna opakovaně kontaktoval a probíral s ním informace, o kterých se dříve dočetl ve zprávách zaslaných pomocí freemailové služby Gmail. Barksdale měl údajně také získat osobní informace o několika dalších teenagerech včetně jejich mobilních telefonních čísel a dalších citlivých údajů.

„Davida Barksdala jsme propustili ihned poté, co se prokázalo, že záměrně získával osobní údaje některých uživatelů. Jeho jednání bylo zcela v rozporu se zásadami a bezpečnostními politikami společnosti Google,“ uvedli zástupci společnosti Google ve včerejším tiskovém prohlášení. Firma také oznámila zpřísnění bezpečnostních pravidel a monitorování práce vlastních zaměstnanců, kteří mohou přicházet do styku s citlivými osobními údaji uživatelů. „Nově budeme například věnovat mnohem větší množství času kontrole záznamů činnosti jednotlivých zaměstnanců,“ přibližuje Bill Coughran, viceprezident společnosti Google, bezpečnostní opatření, která společnost nově přijala.

Informace o dalších bezpečnostních problémech společnosti Google přichází ve velmi nešťastnou dobu. Google už dnes v několika zemích čelí vyšetřování ohledně toho, jak společnost nakládá s daty získanými při pořizování panoramatických snímků pro službu Street View. Samotné snímky jsou jen částí problému – Google byl v této oblasti donucen rozmazávat tváře vyfocených lidí a poznávací značky automobilů. Kritici ale dále poukazují například na to, že vysoko posazené kamery mapovacích vozidel společnosti Google umožňují nahlížet přes ploty a do oken, čímž společnost dále narušuje lidské soukromí.

Další komplikací je pak sběr dalších informací, který Google provádí při pořizování fotografií. Společnost měří například sílu a dostupnost mobilních sítí, nebo intenzitu a formu zabezpečení okolních WiFi sítí. Při tom může společnost získat i některá z v tu chvíli přenášených dat, což pro některé státní regulátory představuje velký problém.

V USA navíc právě nyní vrcholí debata zaměřená na přísnější dohled a nakládání s osobními údaji, proti které množství internetových společností s Googlem v čele silně protestuje. Nyní zveřejněný případ Davida Barksdala ovšem firmě v její snaze rozhodně nepomůže.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version