Služba Google Books bude předmětem zkoumání EU

EU

Evropská komise se zaměří na plány americké společnosti Google, která chce prostřednictvím své služby na internetu zpřístupnit miliony knih. Ministři evropské sedmadvacítky se na základě stížnosti Německa rozhodli komisi požádat, aby prozkoumala, jak se Google v tomto směru dohodl s americkými autory. V Evropě by totiž služba zřejmě porušovala autorská práva.

Německá vláda se minulý týden na zasedání Rady EU v Bruselu opřela do služby Google Books, protože údajně porušuje evropské zákony. Společnost totiž skenuje knihy z amerických knihoven a pak je volně zveřejňuje na internetu, aniž by si přitom obstarala svolení držitelů autorských práv.

Podle dokumentu, který Německo předložilo, se mezi naskenovanými knihami objevuje také řada knih, jejichž autorská práva vlastní Evropané. „Postup Googlu je neslučitelný se zásadami evropského zákonu o autorských právech, podle kterého je ke zveřejní díla na internetu nutný autorův souhlas,“ stojí ve zprávě. K obavám německé strany se připojily také Francie a Velká Británie.

„Komise celou záležitost pečlivě prostuduje, a pokud to bude nutné, přijme potřebná opatření,“ řekl na tiskové konferenci český ministr průmyslu Vladimír Tošovský, který zasedání v rámci českého předsednictví EU řídil.

V USA má Google s vydavateli dohodu

Američtí spisovatelé a vydavatelé uzavřeli s Googlem dohodu o zpřístupnění miliónů knih online. Tato dohoda, která ještě musí být soudně schválena, se podle agentury Reuters vztahuje i na díla evropských autorů vydaná ve Spojených státech, ačkoliv oni mohou od dohody odstoupit. V takovém případě by měla být díla z internetu odebrána.

Společnost Google v prohlášení uvedla, že z vyšetřování obavy nemá a vyjádřila ochotu konstruktivně jednat o budoucí dostupnosti knih a o autorských právech. „Teď budeme mít možnost Evropské komisi vysvětlit, na čem se Google se spisovateli a vydavateli ve Spojených státech dohodl a jak bude dále postupovat,“ řekl v Bruselu William Echikson mluvčí společnosti Google.

Evropská komise už v loňském roce spustila na adrese Europeana.eu vlastní digitální knihovnu, která by v budoucnu měla obsahovat veškeré kulturní památky Evropy včetně asi dvou a půl miliard knih, které se nacházejí v evropských knihovnách. Komise na digitalizaci v letošním a příštím roce poskytne přes 100 milionů eur. Celkové náklady však budou mnohonásobně vyšší.

Přečtěte si také

Google a další společnosti čelí žalobě kvůli názvu Android
EU udělila rekordní miliardovou pokutu společnosti Intel
Británie se dostala do křížku s EU kvůli soukromí na internetu

Exit mobile version