Google Chrome tajemství zbavený: nejlepší tipy a triky

Chrome

Prohlížeč Google Chrome má celou řadu skrytých nastavení, o kterých jste možná vůbec nevěděli. Přinášíme proto sbírku těch nejlepších tipů a triků, které vám zpříjemní používaní prohlížeče a umožní jeho přizpůsobení podle vašich představ.

Uvolnění prohlížeče z dílny Google vyvolalo mezi odborníky i běžnými uživateli doslova pozdvižení. Někteří ho vychvalují do nebes, jiným zase připadá nedodělaný nebo příliš jednoduchý a chybí jim řada funkcí a nastavení. Google však vidí v jednoduchosti sílu a to řadě lidem nemusí vyhovovat. Chtějí si totiž svůj prohlížeč přizpůsobit a proto se v mnoha případech vracejí ke konkurenci.

Chrome v současné době nepodporuje žádné add-on rozšíření, která si uživatelé oblíbili u Firefoxu. Na první pohled to pak vypadá, že zde v podstatě není co upravovat. Opak je pravdou, prohlížeč pod povrchem ukrývá řadu skrytých nastavení a funkcí, které mohou zefektivnit práci nebo například změnit vzhled prohlížeče.

Změňte si vzhled prohlížeče

Právě přizpůsobení vzhledu aplikace či operačního systému může být pro mnoho uživatelů velmi důležitým faktorem. Přestože Chrome zatím oficiálně uživatelům měnit vzhled neumožňuje, existuje řešení, jak toho docílit. Je to řešení mírně složitější, nicméně pokud patříte mezi ty, které výchozí vzhled příliš nenadchl, věnujte pozornost následujícím řádkům.

Nejdříve se ujistěte, že je váš Průzkumník nastaven, aby zobrazoval skryté soubory a složky. Pokud používáte Windows XP, spusťte Průzkumníka a přejděte na Nástroje – Možnosti složky, pak na záložce Zobrazení zvolte Zobrazovat skryté sobory a složky. Ve Windows Vista spusťte Průzkumník Windows a přejděte na Uspořádat – Možnosti složky a hledání a následně na záložce Zobrazení zvolte Zobrazovat skryté sobory a složky.

Dále musíte najít adresář, do kterého se prohlížeč nainstaloval. Ve Windows XP je umístěn zde:
C:\Documents and Settings\uzivatel\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\Application.

Ve Windows Vista je cesta následující:
C:\Users\uzivatel\AppData\Local\Google\Chrome\Application.

Výraz „uzivatel“ pochopitelně v obou případech nahraďte svým uživatelským jménem.

V tomto adresáři by měl být umístěn podadresář nesoucí v názvu číslo aktuální nainstalované verze prohlížeče (v době psaní článku to byla verze 0.2.149.30) a ten by měl obsahovat adresář Themes. V něm naleznete soubor „default.dll“, který reprezentuje aktuální vzhled (téma) prohlížeče. Jeho nahrazením jiným souborem dojde ke změně vzhledu. Na internetu je dostupná celá řada těchto souborů, které vytvořili různí nadšenci. Stačí ve vyhledávači zadat například „google chrome themes“ a vypadne vám spousta stránek, kde můžete nalézt a zdarma stáhnout různé vzhledy. Jednou z nich je například tato. Nezapomeňte si však původní soubor zálohovat, abyste se mohli případně vrátit k původnímu vzhledu

Vytvořte si na zástupce internetových aplikací

Za některými kroky Googlu je vidět jeho zřejmá snaha přesunout veškerou uživatelskou aktivitu na internet, ať už jde o webové aplikace jako Google Docs nebo některé funkce zabudované v prohlížeči. Jedna z nich umožňuje vytvořit na ploše nebo v panelu Snadné spuštění speciálního zástupce, který po spuštění otevře danou stránku v okně bez ovládacích prvků (adresní řádek, šipky…). Díky tomu se zobrazí větší část dané stránky, což může být při použití různých internetových aplikací užitečné. Navíc máte pocit, že používáte skutečnou aplikaci běžící na počítači. Pomocí jediného kliknutí myši se tak například můžete přihlásit k e-mailu nebo jiným službám.

Vytvoření zástupce je jednoduché. Přejděte na danou webovou stránku, klepněte na tlačítko vedle adresního řádku v podobě listu a v nabídce zvolte Vytvořit zástupce. V zobrazeném okně můžete určit, kde se má tento zástupce vytvořit.

Využívejte Chrome jako univerzální kalkulačku a převodník

Adresní řádek (Omnibox) má jednu šikovnou funkci, kterou si určitě zamilujete. Dokáže totiž provádět výpočty nebo převody mezi různými měrnými jednotkami. Využívá k tomu funkce kalkulačky zabudované v samotném vyhledávači Google a jeho úzké provázání s prohlížečem toto používání ještě více usnadňuje. Použití funkce kalkulačky je jednoduché, pokud do řádku napíšete „25*35“, prohlížeč zobrazí výsledek výpočtu 875.

Pro převody je použití podobné, když například napíšete „10m v palec“, prohlížeč zobrazí převod metrů na palce. Potřebuje vědět, kolik je 1 km/h metrů za sekundu? Jednoduše napište „km/h v m/s“ a prohlížeč už si poradí. Uvidíte, že po chvilce zkoušení na to přijdete a prohlížeč se pro vás v tomto ohledu stane opravdu praktickým pomocníkem.

Pronikněte do Chrome díky syntaxe „about“

Podobně jako Firefox, má i Google Chrome speciální syntaxe, které umožňují získat celou řadu informací týkajících se samotného prohlížeče nebo třeba využití paměti. Jednoduše do adresního řádku napište „about:“ následované některým z níže uvedených slov.

about:version – zobrazí základní informaci o prohlížeči, například verzi nebo vykreslovací engine
about:memory – zobrazuje množství paměti, kterou využívá Chrome i další spuštěné prohlížeče
about:cache – vypíše seznam všech objektů v cache, tedy v dočasné paměti prohlížeče
about:plugins – zobrazí seznam všech nainstalovaných plug-inů, jako jsou Flash, Acrobat či RealPlayer aj.
about:dns – informace o DNS paměti, která zrychluje načítání již navštívených webů
about:network – spustí nástroj pro monitorování sítě
about:stats – už uvozující hláška „Shhh! This page is secret!“ dává tušit, že zobrazené informace o momentálním stavu prohlížeče využijí opravdu jen velmi pokročilí uživatelé.
about:histograms – méně praktická funkce, zobrazující nejrůznější interní histogramy
about:crash – další v podstatě zbytečná funkce, která zobrazí chybovou hlášku

Otevírejte stránky v Chrome přímo z Firefoxu

Pokud ještě stále váháte, zda začít Chrome používat, nebo si jen nejste jisti korektním zobrazováním vašich oblíbených stránek a chováním prohlížeče při jejich načítání, nabízíme vám řešení v podobě rozšíření pro Firefox. To vám umožní spouštět jakoukoliv stránku v prohlížeči Chrome přímo z Firefoxu.

Pro tento účel si této stránky stáhněte rozšíření Open in Google Chrome a nainstalujte ho přetažením do okna prohlížeče Firefox. Poté v nabídce Nástroje otevřete Správce doplňků a u daného rozšíření klepněte na tlačítko Možnosti. Tady je potřeba lokalizovat spouštěcí soubor prohlížeče Chrome, což provedete po klepnutím na Browse a nalezením .exe souboru na stejném místě, jako u změny vzhledu popsané výše. Můžete zde také vytvořit seznam webů, které se budou automaticky vždy otevírat v prohlížeči Chrome.

Pokud nyní na načtenou stránku ve Firefoxu kliknete pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolíte View this page in Google Chrome, spustí se tento prohlížeč a přejde na danou stránku.

Využívejte klávesových zkratek

Používání klávesových zkratek může výrazně zjednodušit a zrychlit práci s prohlížečem. Kromě těch standardních má Google Chrome jednu, která zpřístupňuje velmi praktickou funkci. Kombinace Ctrl+Shift+T totiž otevře naposledy zavřený panel. Opětovné stisknutí pak otevře další z historie zavřených panelů. Chrome si pamatuje posledních deset.

Určitě se vám již stalo, že jste měli otevřené velké množstvím panelů a nedopatřením jste zavřeli okno prohlížeče. Zatímco ostatní prohlížeče dokážou tuto relaci obnovit, u Chrome jste tuto funkci možná postrádali. Naštěstí je zahrnuta, jen ji musíte aktivovat v nastavení prohlížeče. Klepněte na tlačítko klíče vedle adresního řádku a zvolte Možnosti. Na první záložce je sekce Po spuštění, kde zatrhněte Obnovit stránky, které byly naposled otevřené.

Místo toho je možné vytvořit seznam webů, který se načte při každém spuštění prohlížeče, což určitě ocení uživatelé, kteří své surfování začínají pravidelnou návštěvou několika webů.

Klávesová zkratka Funkce
Ctrl+N Otevření nového okna prohlížeče
Ctrl+Shift+N Otevření nového okna v anonymním režimu
Ctrl+T Otevření nového panelu
Ctrl+Shift+T Otevření naposled zavřeného panelu, prohlížeč si jich pamatuje 10
Ctrl+1 až Ctrl+9 Přepnutí na určitý panel, číslo odpovídá jeho pozici
Ctrl+Tab Přepnutí na další panel
Ctrl+Shift+Tab Přepnutí na předchozí panel
F6, Ctrl+L, Alt+D Skok do adresního řádku
Ctrl+B Zobrazení/Ukrytí oblíbených položek
Ctrl+D Přidání stránky mezi oblíbené položky
Ctrl+H Zobrazení historie
Ctrl+J Zobrazení stahovacího manažeru
Shift+Esc Spuštění Task Manageru
Ctrl++/Ctrl+- Zvětšení/Zmenšení velikosti písma na stránce
Exit mobile version