Google ještě nezískal povolení k digitalizaci knih

Google se ještě musí dohodnout s autory a vydavateli na právních aspektech vytvoření největší digitální knihovny na světě. Od soudu na to dostal dalších sedm týdnů.

Všechny strany ještě zvažují, jaké jsou možnosti, a co by pro ně bylo nejvýhodnější, řekl Bruce Keller ze společnosti Debevoise & Plimpton, která zastupuje vydavatele.

Letos v březnu soudce Chin zamítl navrhovanou dohodu, podle níž měli autoři dostat paušální částku 125 milionů dolarů. Podle antimonopolních činitelů by totiž Google získal práva k dílům příliš levně a autoři by přišli zkrátka. Google by prodával přístup k dílům online, a v podstatě by je tak bez povolení kopíroval.

Google, provozovatel největšího světového vyhledávače, naskenoval na 12 milionů knih s tím, že tak čtenářům a vědcům usnadní přístup k informacím.

Soudce Chin stanovil pro další jednání termín 19. července, poté, co Keller požádal o dalších 60 dnů na vypracování řešení. Záležitost je značně komplikovaná, řekl soudce Chin.

Původní dohoda by byla vyřešila soudní spor ohledně skenování knih Googlem započatý Spolkem autorů (The Authors Guid) a Asociací amerických vydavatelů v roce 2005. Podle doody by Google směl prodávat přístup k milionům knih, které již nelze koupit. Společnost Mountain View z Kalifornie by vytvořila seznam knih a autorům, jejichž díla byla naskenována, by se zaplatilo 125 milionů dolarů.

Konkurenti jako například Amazon a Microsoft, a také mnoho akademiků a autorů si stěžovalo, že by taková dohoda by Googlu dala příliš velkou moc, a porušila by antimonopolní a copyrightové zákony. Ministerstvo spravedlnosti se také domnívá, že by šlo o porušení zákona. Vyjádřilo obavu, že by Google takto získal exkluzivní práva k milionům osiřelých děl, u nichž autoři nemohou být dohledáni.

Chin uložil Googlu, autorům i vydavatelům, aby dohodu upravili a zahrnuli do ní pouze knihy, jejichž autoři s dohodou souhlasí, spíše než aby bylo potřeba se z dohody vyvázat. Po úterním slyšení Google prohlásil, že zvažuje mnoho možností jak Chinův požadavek splnit. Tom Allen, předseda Asociace amerických autorů, řekl, že pokud slyšení nevyjde, bude vyjednávání pokračovat.

Amazon prodává elektronickou čtečku Kindle, která není kompatibilní s knihovnou Google. Společnost Sony, která je dohodě nakloněna, naproti tomu vyrábí kompatibilní čtečku. Google v prosinci se souhlasem vydavatelů otevřel obchod s elektronickými knihami.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version