Google kupuje izraelského vývojáře Quicksee

Firma zabývající se vývojem softwaru pro tvorbu 3D vizualizací a panoramat pravděpodobně poslouží jako další rozšíření pro službu Google Map.


Google kupuje Quicksee, vývojáře 3D vizualizačního
software

Americká technologická společnost Google oznámila záměr koupit izraelskou softwarovou společnost Quicksee, známou také pod jménem MentorWave Technologies. Obchod v odhadované hodnotě okolo 10 milionů dolarů (zhruba 190 milionů Kč) by měl být dokončen do letošního roku. Protože se společnost Google k akvizici odmítla jakkoliv vyjádřit, není tak jasné, jaký bude další osud firmy a jejích zaměstnanců – tedy především jestli bude firma nadále pokračovat jako samostatný subjekt, nebo zdali bude zařazena do struktury Google.

Stejně tak můžeme v tuto chvíli jen spekulovat o důvodech obchodu. Vzhledem k poměrně úzké specializaci Quicksee je ale pravděpodobné, že nově získané technologie Google použije pro rozšíření své populární služby Google Map. Jak už bylo zmíněno dříve, Quicksee se zabývá vývojem a prodejem softwaru určeného pro tvorbu 3D vizualizací a panoramat. To je stejná oblast, ve které se pohybuje i Street View, jedna z nejkontroverznějších služeb Google vůbec. Na rozdíl od Street View není ale v případě produktů Quicksee pro vytvoření 3D panoramata nutné použít speciální (a velmi drahou) techniku v podobě soustavy kamer – namísto toho postačí jen prakticky jakákoliv video kamera a editační produkt MENTORIA pocházející právě z dílen Quicksee.

Že by Google Quicksee kupoval „jen“ jako náhradu za současný způsob získávání obsahu pro Street View není ovšem moc pravděpodobné. Firma do nákupu a vývoje potřebné techniky a vybavení v minulosti už investovala dost prostředků na to, aby takový krok nedával příliš velký smysl. Jako daleko pravděpodobnější se tak jeví využití produktu MENTORIA pro obohacení Google Map o další typ obsahu, který budou moci přidávat sami uživatelé. Jinými slovy stejně jako lze nyní v rámci Google Map zveřejnit fotografie nahrané na portál Panoramio, nebo jednotlivým místům přiřadit odkaz na konkrétní stránku na portálu Wikipedia, můžeme se v budoucnu dočkat i uživatelských panoramat, ne nepodobných současnému Street View.

Googlu by se tak podařilo vyřešit problém s velmi pomalým rozšiřování obsahu služby Street View, který, obzvlášť po častých soudních sporech, narůstá jen velmi pomalu. Firma by navíc nemusela nový obsah získávat výhradně vlastními silami, ale podílet by se mohli i nadšení uživatelé. Mohli bychom se tak dočkat i 3D vizualizací odlehlých, a možná, že i o to atraktivnějších, lokalit, do kterých by se mapovací automobily Street View nikdy nedostaly.

Takový způsob využití získaných technologií je sice lákavý, pro Google ale současně představuje významné riziko. Jak už bylo zmíněno, firma v minulosti čelila (a v mnoha případech stále čelí) žalobám o narušení soukromí, a to jak ze strany soukromých osob, tak i některých státních úřadů. Problematické jsou především takové charakteristické znaky, jako jsou obličeje, nebo poznávací značky automobilů, které Google při snímání dat pro Street View taktéž nafotil. Výsledkem je nutnost všechny takové znaky odstranit předtím, než může obsah zpřístupnit.

Jestliže představovalo Street View problém už v době, kdy za jeho realizací stál výhradně Google, o to větší komplikace pravděpodobně nastanou v případě nasazení technologií společnosti Quicksee. Je ovšem otázkou, byť se to zdá pravděpodobné, zdali Google Quicksee kupuje skutečně za účelem rozšíření služby Street View, nebo s ní má jiné plány.

Zdroj: TechCrunch

Exit mobile version