Soud zamítl žalobu, podle které Google svými fotografiemi porušil soukromí

Google zveřejněním fotografií domu rodiny Boringových prostřednictvím své služby Street View neporušil jejich soukromí a nezpůsobil jim psychickou újmu. Rozhodnutí, které dává internetovému gigantovi za pravdu, vyřkl tento týden soud v americké Pensylvánii. Podle něj byla žaloba páru neoprávněná a způsobila mu mnohem větší publicitu, než kdyby se vše vyřešilo mimosoudní cestou.


Nad rozdhodnutím soudu určitě zapláčou ti, kteří se také chtěli
na Googlu podobným způsobem obohatit

Služba Street View, která je součástí Google Maps, umožňuje prostřednictvím snímků virtuální prohlídky některých měst. Fotografie jsou pořizovány pomocí speciálních vozidel s kamerami, která projíždějí jednotlivými lokacemi a v reálném čase zachycují okolí. Na této skutečnosti pak zmiňovaný pensylvánský pár postavil svou žalobu.

Celý případ začal v dubnu minulého roku, kdy manželé společnost Google zažalovali za to, že na internetu zveřejnila fotografie jejich domu, které byly pořízeny při průjezdu po soukromé silnici. Podle žaloby se tím společnost dopustila porušení zákona o soukromí, vstupu na cizí pozemek, páru způsobila psychickou újmu a ještě se na jejich úkor obohatila. Manželé proto požadovali odškodné ve výši 25 tisíc dolarů. Google jakékoliv porušení soukromí odmítl a bránil se také tím, že pár na sebe přesunutím celé záležitosti k soudu upoutal mnohem větší pozornost, než kdyby pouze zažádal o stažení fotografií.

Soud se pak zabýval každým ze zmíněných obvinění samostatně a nakonec dal Googlu za pravdu. Argumentoval jednak nedostatkem důkazů, že by k nějaké újmě došlo, a také některými body, kterými se bránil právě Google. „Je těžké si představit, že by kdokoliv z celé řady lidí, jejichž majetky se na virtuálních mapách objevují, trpěl v této souvislosti studem nebo ponížením,“ napsal soudce v závěrečném rozhodnutí.

Google spustil službu Street View v roce 2007 s několika významnými americkými městy. Postupně však její záběr rozšiřuje i do dalších států po celém světě a je možné, že se časem dočkáme také nafocení českých lokací. Krátce po spuštění služby se objevily hlasy, podle kterých je tímto způsobem výrazně zasahováno do soukromí. Google proto začal rozmazávat obličeje zachycených osob a na žádosti majitelů nebo veřejnosti také stáhuje některé nevhodné snímky.

Nedávno se například zvedla vlna protestů milovníků zvířat, když vyšlo najevo, že je jedno z vozidel Googlu srazilo při své cestě mládě jelena a snímky zachycující celou nehodu se pak objevily na internetu. Společnost je po několika dnech odstranila.

Přečtěte si také

Porušuje Google práva svými mapami?
Čtyři zaměstnanci společnosti Google čelí v Itálii žalobě

Exit mobile version