Microsoft i Google chystají zdravotní karty online

Pokud navštívíte svého lékaře, zapisuje si záznamy o vašem zdravotním stavu do zdravotní karty nebo databáze v počítači. Společnosti Google a Microsoft představily produkty, které tyto údaje zpřístupňují pomocí Internetu samotným pacientům, jejich lékařům a také pojišťovnám. Projekt Google Health je tedy přímou konkurencí HealthVault od Microsoftu.

Zdá se však, že Microsoft má po dlouhé době v něčem „navrch“. S projektem HealthVault totiž spouští také vyhledávací službu HealthVault Search, jejíž technologie byla zakoupena počátkem roku 2007 při akvizici firmy Medstory.

Google zaostává hlavně kvůli pozdnímu uvedení betaverze a nevelké reklamní kampani. Samotná podstata digitalizace dat sesbíraných z nemocnic, laboratoří, od lékařů, pojišťoven a pacientů spočívá v přehlednosti všech dat a snadném přístupu oprávněných lidí k těmto údajům. „Zdravotnická data by měla být jednoduše spravovaná a přístup k nim by měl být pro všechny strany snazší,“ prohlásil viceprezident Googlu Adam Bosworth.

Adam Bosworth dále uvedl, že v Google cítí potřebu nabídnout pacientům co nejdokonalejší systém poskytování informací o jejich zdravotním stavu. „Pacient musí být na prvním místě a musí být vždy v obraze. Rovněž by měl mít pacient právo ukázat svůj chorobopis komukoliv, komu jen bude chtít. Je to jeho právo a to musíme respektovat,“ uvedl Bosworth.

Další prostor pro reklamu

Z prezentace Google Health je patrné budoucí uspořádání zdravotnické karty. Ta obsahuje 17 stran, které jsou zaměřeny například na alergie, diety, zkušenosti s drogami, výskyt nemocí v rodině ale třeba i klasicky psaný a lékařem evidovaný elektronický chorobopis. Služby by neměly být nijak zpoplatněny.

Právě v tom vidí jak Microsoft, tak Google hlavní zbraň určenou k využívání elektronické databáze online a jejímu užití v masovém měřítku mezi lidmi. Financována by měla být především díky reklamě, kterou bude obsahovat. Mnoho firem z oboru medicíny a chemického průmyslu už projevilo zájmy podílet se na financování tohoto významného projektu. Jde hlavně o známé výrobce léků, ale také lékařského vybavení.

Podle deníku New York Times okolo dvaceti procent amerických pacientů preferuje elektronické chorobopisy před klasickými, papírovými. Navíc administrativa prezidenta Bushe se snaží co nejrychleji převést veškeré záznamy o amerických pacientech do elektronické podoby.

Oslovení analytici však nevidí brzký úspěch databáze nijak optimisticky. Potrvá prý dlouhou dobu, než začne být systém užíván milióny lidí. Hodně lidí stále postrádá důvěru k elektronické podobě svých zdravotních údajů. Stejný názor potvrdil i Peter Neupert, zakladatel webu Drugstore.com, který později přešel k Microsoftu.

Související

Firma budoucnosti: sdílení dokumentů bude online
Google údajně porušuje soukromí

Exit mobile version