Google a Yahoo!: patenty Xeroxu jsou neplatné

Podání vlastní žaloby je reakcí na obvinění z porušení patentů Xeroxu, kterého se obě firmy měly dopouštět od roku 2001.

Xerox žalobu na oba internetové giganty podal už koncem února letošního roku. Ve sporu přitom nejde o nic menšího, než v zásadě o technologii internetového vyhledávání, respektive třídění a dalšího využití informací. Na těchto principech je přitom postavena většina služeb obou zažalovaných portálů. Problémem ovšem je, že oba údajné patenty jsou formulovány jen velmi obecně a je tak s podivem, že jejich zaregistrování bylo vůbec možné. Právě na tom staví Google s Yahoo!, když v rámci své žaloby poukazují právě na spornou platnost patentů.

Jak jsme vás už informovali, sporné patenty se týkají jak automatického řazení požadavku ve vyhledávání na základě klíčových slov, tak také speciální metody pro integraci informací. První zmíněnou metodu využívají například reklamní služby, jako je u Googlu AdSense a AdWords, nebo Search Marketing, Publisher Network a Y!Q Contextual Search u Yahoo! Reklamní služby přitom představují hlavní příjem obou firem.

Lze se domnívat, že v soudním boji všechny zúčastněné strany použijí jakýchkoliv dostupných metod jen k tomu, aby si zajistily vítězství. Ve své původní žalobě totiž Xerox nepožaduje jen pokutu a poplatky za používání patentovaných technologií, ale také, aby portály Google a Yahoo! tyto techniky s okamžitou platností přestaly používat. To by tak mohlo ohrozit některé produkty obou společností. „S oběma společnosti jsme vedli dlouhé dialogy, nedospěli jsme však k žádné dohodě,“ uvedl už dříve pro agenturu Bloomberg Bill McKee, tiskový mluvčí společnosti Xerox.

Výsledek soudního sporu samozřejmě nelze s určitostí odhadnout, vzhledem k tomu, jak patentové spory dopadly už dříve, se ale můžeme alespoň domnívat. Šance Xeroxu na výhru nejsou příliš vysoké. Firma sice vlastní sporné patenty, jak už ale bylo zmíněno, tyto patenty jsou příliš široce formulovány a zahrnují příliš širokou oblast. Soudní spor se ale i tak může táhnout několik let. Jako pravděpodobná se tak jeví možnost mimosoudního vyrovnání, kdy se zúčastněné strany dohodnou na podmínkách zachování současného stavu. Většina patentových sporů posledních let byla vyřešena právě mimosoudní cestou.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version