Greenpeace prohlásilo provoz Internetu za neekologický

Podle zveřejněné zprávy ekologického hnutí Greenpeace je většina elektrické energie nutná k provozu internetu získávána ze spalování uhlí.
Na podporu svého tvrzení Greenpeace uvádí dva případy z poslední doby, které, podle nich, budou představovat zvýšené ekologické dopady na životní prostředí. Jedná se o výstavbu výpočetního centra sociální sítě Facebook v americkém státě Oregon a o plánovaný projekt datového centra společnosti Apple ve státě Severní Karolína. Obě zdánlivě nesourodé oblasti přitom spojuje jejich vysoká závislost na energii vyráběné z fosilních paliv.


Kvůli ekologii je už kritizován i Internet.

„To poslední co potřebujeme je, aby stále více naší infrastruktury záviselo na energii vyráběné z fosilních paliv, především z uhlí,“ uvedlo Greenpeace ve zveřejněné tiskové zprávě. Organizace také apeluje na technologické společnosti, aby při plánování výstavby nových datových a výpočetních center a dalších klíčových bodů IT infrastruktury braly ohled na to, jaký druh elektrické energie je ve zvažovaných lokalitách k dispozici. Organizace přitom kromě energie z obnovitelných zdrojů kupodivů vítá i elektrickou energii vyrobenou v jaderných elektrárnách. Naopak nejhorší je právě elektřina pocházející z fosilních paliv. Kromě toho Greenpeace také prosazuje budování energeticky úsporných staveb, například takových, kde se k chlazení zařízení bude částečně využívat i přirozená cirkulace vzduchu.

Mezi „hříšníky,“ co se původu spotřebovávané elektrické energie týká, patří největší technologické firmy Apple, Facebook, Google, Microsoft a Yahoo!. Ty v reakci na zprávu Greenpeace představily své vlastní plány na zlepšení situace. Google a Microsoft tak například už několik let údajně kupují americkou období emisních povolenek, které slouží k podpoře projektů, které snižují objem vypouštěného oxidu uhličitého. Naopak Yahoo! postavil své nové datové středisko ve státě New York blízko vodní elektrárny, ze které má pocházet i většina elektřiny potřebné k jeho provozu.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version