Známý britský hacker Gary McKinnon bude zřejmě vydán americkým soudům

Britskými médii poslední dny zmítá případ hackera Garyho McKinnona, který čelí závažným obviněním amerických žalobců. V letech 2001 a 2002 se totiž nelegálně naboural do několika desítek amerických počítačů, mezi kterými byly také armádní počítače Pentagonu a agentury NASA. Británie zvažuje, že hackera vydá americkým úřadům i přesto, že trpí psychickou poruchou.


Gary McKinnon

Britský ministr vnitra Alan Johnson minulý čtvrtek uvedl, že nemůže blokovat vydání hackera Garyho McKinnona, a to i navzdory jeho zdravotnímu stavu. McKinnon trpí Aspergerovým syndromem, což je porucha osobnosti, považována za lehčí formu autismu. Lidé s touto poruchou osobnosti sice hůře komunikují, ale mohou dosáhnout velkých objevů. Jeho právní zástupci a podporovatelé se ohánějí lékařským posudkem, podle nějž by McKinnon cestu v poutech za oceán a následný pobyt ve vazbě kvůli svému zdravotnímu stavu nemusel přežít.

McKinnon byl zadržen v roce 2002 poté, co ho američtí žalobci obvinili z toho, že se nelegálně dostal do armádních počítačů Pentagonu a NASA. Způsobil, že celá armádní síť čítající na 2 tisíce počítačům, byla 24 hodin nefunkční. Armáda proto tento útok označuje jako „největší armádní počítačový útok všech dob“. Svým jednáním McKinnon, který se sám doznal k napadení 97 počítačů, údajně způsobil škodu ve výši až 700 tisíc dolarů.

McKinnon má své zastánce, ale zřejmě bude vydán

V dlouhém sporu, kdy měl být nejprve souzen v Británi, nakonec soudy rozhodly o jeho vydání do americkým úřadům. Vydání, které se mělo uskutečnit do konce listopadu, zhruba před dvěma týdny pozdržela vláda. Důvodem bylo poskytnutí více času ministrovi vnitra, aby prostudoval novou lékařskou zprávu hodnotící hackerům aktuální stav. Za McKinnona se postavila i skupina britských poslanců nebo kytarista kapely Pink Floyd David Gilmour.

Britský vrchní soud sice uznal, že by vydání mohlo mít nepříznivé následky pro jeho zdraví, ale soudce rozhodl, že vynucení práva je v tomto případě důležitější než podobné obavy. McKinnon se následně obrátil přímo na ministerstvo vnitra.

„Pokud by byla porušena lidská práva pana McKinnona ohledně jeho zdraví, musí být vydání pozastaveno. V opačném případě musí pokračovat,“ uvedl v prohlášení Alan Johnson s tím, že v jeho věci nebude moci pravděpodobně nic udělat. Dodal, že od americké strany obdržel ujištění, že na hackerům zdravotní stav bude brán ohled a bude vyhověno veškerým potřebám z toho plynoucím.

Matka hackera, Janis Sharpová, pro BBC uvedla, že její syn reagoval na zprávu velmi špatně. Podle ní je Gary už téměř 8 let pod velkým tlakem, přičemž nevylučuje, že by mohl spáchat sebevraždu. Obavy vyjádřil také McKinnonův právní, který chce nechat rozhodnutí ministerstva vnitra právně přezkoumat.

Pokud bude McKinnon vydán do USA a shledán vinným, hrozí mu podle agentury Reuters až 70 let ve vězení.

Přečtěte si také

Analýza: Kam daleko až mohou zajít hackeři a kyberšpióni?
McAfee: Přichází věk kybernetické války?
Hackeři se zaměří na smartphony

Exit mobile version