Vedení Hewlett Packard prošetří okolnosti loňského odchodu Marka Hurda

Novým členům představenstva Hewlett Packard leží v žaludku především velké odškodné pohybující se okolo 40 milionů dolarů (720 milionů Kč).


Mark Hurd nyní působí ve společnosti Oracle

Po několika měsících klidu se opět rozdmýchává aféra spojená s dramatickým odchodem Marka Hurda, bývalého CEO společnosti Hewlett Packard. Nově spuštěné vyšetřování má ambice prošetřit jak okolnosti, za jakých Mark Hurd odešel z vedení společnosti, tak pozdější dohodu mezi Hewlett Packard a Oracle. Podle dostupných informací vyšetřování povedou noví členové představenstva HP, kteří nastoupili až po Hurdově odchodu, za asistence externích právních poradců.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, důvodem vyšetřování je fakt, že Hurd při svém odchodu získal bonusy ve výši zhruba 40 milionů dolarů, tedy okolo 720 milionů Kč. Ty měly mít podobu jak hotovosti, tak i zvýhodněných akcií společnosti. Jak jsme vás v minulosti už informovali, za své pětileté vedení Hewlett Packard měl mít Hurd nárok na odměny pohybující se okolo 100 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč). Po dohodě se ale většiny, tedy cca 60 milionů dolarů (1,08 miliardy Kč) vzdal. Kritice by tak měli čelit především starší členové představenstva Hewlett Packard, kteří s vyplacením bonusů souhlasili. Výsledek a případný dopad vyšetřování je v tuto chvíli velmi nejasný.

Připomeňme si, že Hurd z vedení Hewlett Packard odstoupil kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování a protěžování Jodie Fisger, marketingové konzultantky HP. Tu měl Hurd údajně posílat na drahé služební cesty a na náklady společnosti zvát na večeře a další aktivity. Fisher o jeho počínání informovala představenstvo společnosti už v červnu 2010, následné vyšetřování pak žádné sexuální vyšetřování neprokázalo. Namísto toho se ale následně objevily informace o falešných vyúčtováních, kterými se Hurd měl svůj vztah pokusit zakrýt. Nutno podotknout, že Hurd dodnes vztah s Fisher i falšování účtů jednoznačně popírá.

Krátce po svém odchodu z Hewlett Packard byl Hurd, navzdory počátečním protestům ze strany Hewlett Packard, jmenován prezidentem technologické společnosti Oracle, v jejímž čele stojí Hurdův dobrý známý Larry Ellison. To a fakt, že Oracle a jím vlastněný výrobce Sun Microsystems přímo konkuruje Hewlett Packard, vedlo k rapidnímu zhoršení vztahů mezi oběma společnostmi.

Počátkem října 2010 byl na pozici CEO Hewlett Packard jmenován Léo Apotheker. Ten je mnohými kritizován především kvůli svému předchozímu působení v německém vývojáři SAP, v jehož čele stál shodou okolností i v době, kdy se SAP měl dopustit rozsáhlého porušení patentů Oracle. Mezi oběma společnostmi v současnosti probíhá soudní bitva o velikost odškodného, které bude SAP muset Oracle uhradit. Celkově je pak Apotheker považován za méně schopného vůdce, než jakým byl během svého působení Hurd.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version