Školení zaměstnanců počítačovou hrou za desítky milionů

Hotelová síť Hilton hodlá pro nábor svých zaměstnanců využít počítačové hry postavené na technologii Unreal Engine 3. Hilton chce tímto neobvyklým způsobem prověřit znalosti, sebeovládání, schopnost jednání s lidmi nebo také asertivitu potenciálních zaměstnanců. Zajímali jsme se, zda by podobné školení bylo zajímavé i pro ostatní české firmy.

Personalisté hotelů Hilton využijí počítačové hry k rozpoznání důležitých vlastností a schopností zájemců o práci. Na netradičním řešení pracuje tým vývojářů Virtual Heroes, podle kterých by herní trenažér mohl být hotový už na začátku příštího roku.

Námi oslovené firmy považují využití počítačových her za dobrý nápad. Martina Šmidochová z české společnosti Microsoft si myslí, že počítačová hra může prověřit, jak je kdo schopný rychle reagovat a komunikovat ve vypjatých situacích. „Přesto je ale potřeba mít na mysli, že komunikace v reálném životě probíhá i na emocionální úrovni a to, zda a jak spolu lidé vyjdou, nelze s jistotou předpokládat,“ dodává.

Firma si dosud ověřuje schopnosti uchazečů o zaměstnání individuálními pohovory nebo písemnými či interaktivní testy. Uchazeči o manažerské pozice často prezentují své schopnosti před vedením firmy. Absolventi jsou hodnoceni více pracovníky pomocí tzv. metody assessment centra, kdy jsou postaveni před různé konkrétní situace, na místě se rozhodují, vytvářejí tým a vzájemně komunikují.

Hry mají budoucnost

Mobilní operátor Vodafone má k proškolení zaměstnanců propracovaný systém eLearningu. Firma také organizuje tematické tréninky a odborná školení. „Schopnosti uchazečů o zaměstnání ve Vodafone ověřujeme například ústním pohovorem, hodnocením vypracovaných případových studií, testy a podobnými metodami,“ řekl Mirek Čepický z firemní komunikace Vodafone. Podle Čepického by Vodafone mohl v budoucnu také přistoupit ke školení určitých skupin zaměstnanců pomocí počítačových her.

Ivan Kratochvíl, autor Tiscali Games a designer 2K Czech, si myslí, že by bylo technologicky možné použít některého z herních enginů k takovému ověření znalostí zaměstnanců. Engine se musí zvolit podle konkrétních potřeb. „Pro předpokládaný záměr bych rozhodně nepreferoval grafiku, protože ta nemusí být podstatná. Každopádně Unreal Engine je osvědčený nástroj, přestože si mnoho vývojářů stěžuje na nutnost častých aktualizací,“ doporučuje firmám Kratochvíl. Podle něj vynaloží firma na získání podobného řešení až několik desítek milionů korun.

Exit mobile version