Hrozba kyberterorismu je stále větší

Estonsko minulý týden vyzvalo Evropskou unii a NATO, aby se razantněji postavili proti kybernetickým útokům.

Estonsko se údajně stalo obětí kyberterorismu ze strany Ruska. Kybernetické útoky se na mezinárodní scéně rozvíjí, ale vlády v obraně před touto rostoucí hrozbou zatím nebyly příliš aktivní. Vyplývá to z tvrzení expertů oslovených agenturou AFP.

Útoky na informační technologie se zakládají na vypnutí internetové sítě administrativy či podniků.

John Negroponte, náměstek americké ministryně zahraničí k tomu řekl, že kyberterorismus se stal narůstajícím problémem „úměrně k tomu, jak se tyto technologie rozšiřují a jak se do informačních technologií zapojuje stále více a více aktérů. Musíme se na to připravit, protože tento problém bude v budoucnosti narůstat.“ Stejný názor mají i britští nebo irští experti. Podle nich jsou webové stránky institucí stále zranitelnější.

V případě, že je útok proveden státem, tak se snaží maskovat svou identitu. To většinou není případem u individuálních útoků, zdůrazňuje Maura Conwayová, která působí na Dublinské univerzitě a specializuje se na spojení terorismu a internetu.

Podle ní mají nyní největší starosti velmoci jako Spojené státy. Ty jsou velkou měrou závislé na technologické a komunikační infrastruktuře. Maura Conwayová tvrdí, že vlády velmi pomalu chápou nutnost stanovit pro boj s kyberterorismem jasná pravidla.

Zdroj: Vlády přihlížejí útokům na síti

Exit mobile version