IBM chystá revoluci ve výrobě čipů, umí vyrábět objekty pod 15 nm

Nová, rychlá a hlavně levná technologie výroby prostorových objektů s velikostí v řádech nanometrů využívá podobného principu jako atomový silový mikroskop.

Pracuje s křemíkovým hrotem o délce 500 nm a špičkou o průměru pouhých pár nanometrů, ten je připevněn k ohybnému ramenu, které pracuje s citlivostí až pouhého jednoho
nanometru.

Tvorba modelu probíhá zahříváním materiálu na teplotu 330 stupňů Celsia během které se začnou rozpadat vazby v molekulách, hrot následně odstraní přebytečné molekuly materiálu.
Technologické demo v podobě 25 nm vysokého Matterhornu tak například vzniklo odstraňováním 120 vrstev molekul. Přístroj dokáže také kontrolovat již vytvořené objekty a zdokonalovat jejich přesnost.

Možnost využití této techniky samozřejmě vyžaduje určitou úlitbu v podobě limitovaného počtu materiálů. Ty musí disponovat dostatečně pevnou strukturou na jedné straně, ale také by se měly po zahřátí hrotem postupně rozpadat na jednotlivé molekuly a to tak, aby přitom docházelo k deformaci okolí. Pro model hory tak bylo použito molekulární sklo, při tvorbě druhé ho technologického dema, kterým se stala 3D mapa světa (22 x 11 mikrometrů), bylo použito poly-phthalaldehydu. Práce na mapě trvala přesně 2 minuty a 23 vteřin.

Technologie by po zdokonalení měla nalézt uplatnění při tvorbě mikročipů. Oproti současnému litografickému způsobu výroby je totiž nejen o něco přesnější, ale hlavně také rychlejší a výrazně lacinější.

Více informací naleznete například v následujícím videu.

Exit mobile version