IBM a Federální institut technologií v Curychu vytápějí univerzitu superpočítačem

Společnost IBM ve spolupráci s universitou ETH v Curychu spustila v průběhu minulého týdne do provozu kapalinou chlazený superpočítač Aquasar. Ten vedle analytických výpočtů dynamiky tekutin poskytuje vytápění pro budovu, v níž je umístěn.

Projekt má ověřit reálné možnosti využití tepla generovaného coby odpadní produkt superpočítači, nebo datacentry. V daném případě se jedná o sytém dvou IBM BladeCenter serverů, který je postaven na 22 bladech typu IBM BladeServer HS22, které pohání dva procesory Intel Xeon procesory. Odhadovaný výkon počítače je 6 teraflop.

Modulární chladící systém je postaven tak, aby ochlazoval pouze procesory a čipy jednotlivých uzlů. Na ty je přiváděna tekutina ohřátá na 60 stupňů celsia, kterou čipy zahřejí na 65°. Maximální bezpečná teplota čipů je výrobcem garantována až na 85°, ale čipy jsou záměrně podtaktovány. Spotřeba kapaliny (vody) na jeden rack dělá 10 litrů a pumpovaná je rychlostí 30 litrů za minutu. Ohřátá voda je ochlazována ve výměníku, který slouží k ohřevu páry pro vytápění školy. Na chlazení počítače se tak ve srovnání se vzduchem chlazenými technologiemi ušetří až 40% energie. Další úspory pro univerzitu budou měřeny během experimentu.

Zdroj: www.zurich.ibm.com

Exit mobile version