IBM má nový světový rekord v rychlosti skenování souborového systému

International Business Machines, vytvořila další zajímavý světový technologický rekord, tentokráte v rychlosti skenování souborového systému. Ač to může vypadat trochu jako technologický výstřelek, při rychlosti nárůstu datových objemů se jedná o poměrně chvályhodný počin, který ukazuje cestu k ukládání velkých objemů dat v budoucnosti.

IBM během testu proskenovala 10 miliard souborů uložených v 10 miliardách adresářů během necelé třičtvrtě hodiny. Předchozí rekord v podobném skenování byl „pouhá“ miliarda souborů během tří hodin a 37 minut. K čemu je takové skenování vlastně dobré? Užitek je z něho pochopitelně pouze nepřímý, jedná se pouze o benchmark rychlosti přístupu k souborům. Celý benchmark spočívá v kompletním projetí souborového sytému, nalezení všech souborů a přečtení jejich metadat (název, velikost, čas přístupu, nastavení práv).

IBM k experimentu použila vlastní paralelní distribuovaný souborový systém General Parallel File System (GPFS). Ten umožňuje provádět paralelní operace napříč rozličnými disky, které jsou připojeny k různým uzlům, jež tvoří daný souborový systém.

Jako demonstrační hardware posloužilo osm levnějších rackových serverů typu System x3650 M2 s výbavou v podobě dvou 2.8 GHz čtyřjádrových procesorů x86 a 32 GB RAM. Samotné uložení metadat souborového systému proběhlo na čtyřech SSD úložištích Violin Memory 3205, které byly spojeny vždy se dvěma servery. Samotná matadata zabrala 6,5 TB. Maximální přenosová rychlost čtení z disků během benchmarku se přehoupla přes 4,5 GB/s, počet vstupně-výstupních operací 35 tisíc operací za vteřinu.

Zdroj: IBM

Exit mobile version