IBM ohlašuje průlom v oblasti fázových pamětí

IBM vyvinulo pamětové čipy, na něž je možno ukládat více dat v rámci jedné buňky, aniž by došlo k poškození dat. To je problém, který se při výrobě procesorů řeší již 10 let.

Občas se objeví zpráva o průlomu v oblasti ukládacích pamětí, a tentokrát takový průlom ohlásilo IBM, když představilo svou verzi náhrady pevných flashových disků NAND.

IBM oznámilo, že jeho výzkumné oddělení v Zurichu, které se zabývá vývojem fázové paměti, vyvinulo čipy vyráběné 90 nanometrovou technologií, které umožňují ukládání více datových jednotek na jednu buňku aniž by došlo k jejich poškození. S problémem poškození dat se IBM potýkalo již od započetí výzkumu před deseti lety.

Dříve mohla každá buňka procesoru obsahovat pouze jednu datovou jednotku, a i tak docházelo k poškození dat v nečekaných okamžicích. IBM míní, že jeho nejnovější technologie umožní výrobu pevných čipů, na něž bude možné uložit stejné množství dat jako na NAND flash disky (které mají v současnosti kapacitu 1TB), ale s přibližně 100 krát rychlejší pohyblivostí dat a delší životností.

NAND flash paměť je zpomalována tzv. limitacemi mazacího a zapisovacího cyklu. Je tomu tak proto, že NAND flash vyžaduje, aby data nejdřív byla označena ke smazání, než budou na disk nahrána nová data, což celý proces znatelně zpomaluje. Nový čip PCM mazací a zapisovací cykly nevyžaduje.

Mazací a zapisovací cykly způsobují postupnou ztrátu výkonnosti NAND flash disků a časem je opotřebovávají. Obvyklá životnost NAND flash disku je pět až deset tisíc zapisovacích cyklů a až sto tisíc cyklů v kategorii podnikových disků.

Naproti tomu nový PCM zvládne přibližně 5 milionů zapisovacích cyklů, jak tvrdí IBM a Intel. Obě společnosti se domnívají, že s takovou životností se svět počítačů a ukládání dat do pěti let od základu změní.

Zdroj: eWeek

Exit mobile version