IBM dělí svou softwarovou divizi na Software Solutions a Middleware Group

Společnost IBM v rámci rozsáhlé restrukturalizace oznámila rozdělení své softwarové divize na části Software Solutions Group a Software Middleware Group. Záměrem je zkvalitnit služby poskytované zákazníkům, a z nich v dlouhodobém horizontu vytvořit jeden z hlavních pilířů konkurenčních výhod IBM. Změna přímo ovlivní zhruba 50 tisíc zaměstnanců společnosti po celém světě.


Mike Rhodin (nahoře) a Robert LeBlanc (dole) budou stát v čele nových divizí IBM.

V čele Software Solutions Group stane Mike Rhodin, bývalý Lotus general manager, který v posledních několika měsících stál v čele teamu, jehož hlavním úkolem bylo další prohloubení provázanosti jednotlivých produktů IBM. Do čela Software Middleware Group byl pak jmenován Robert LeBlanc, který byl v IBM až dosud zodpovědný za řízení a koordinaci globálních prodejů a marketingu. Vzhledem ke svým novým postům v rámci společnosti IBM oba pánové povýšili na pozici senior vice president.

Hlavním důvodem pro rozdělení softwarové divize je podle IBM snaha o zlepšení přístupu k zákazníkům. Ti by nově neměli být k jednotlivým obchodníkům přiřazování na základě jejich geografického umístění, jak je tomu dosud, ale právě vzhledem ke službě, kterou poptávají. Právě přiřazování zákaznických služeb na základě geografického hlediska na jednu stranu sice přináší poměrně značnou úsporu nákladů, na stranu druhou ovšem zkušenosti s tímto servisem nebývají obvykle nejpozitivnější. IBM si tak od tohoto kroku slibuje zvýšení spokojenosti se zákaznickými službami a ve finále také získání nových zákazníků a potencionálně i růst ziskovosti.

Jak se v nové podobě vyznat

V rámci nového schématu IBM rozdělilo veškeré své operace na 12 klíčových segmentů, ve kterých se zákazníkům pokusí nabídnout co nejlepší servis. Obchodní operace společnosti tak budou nově děleny na automatickou správu dat, bezpečnost, business intelligence, komplikované výpočty a simulace, Linux, portály, správu obsahu, firemní systémovou integraci, ukládání dat, vývojové nástroje, zařízení IBM zSeries a zálohování.

„Nechceme, aby naši zákazníci přicházeli do kontaktu s lidmi, kteří by měli vědět vše. Namísto toho jim chceme nabídnout takového obchodníka, který bude opravdu zkušený v té konkrétní oblasti, kterou se bude zabývat,“ komentoval nové plány IBM Jeff Schick. Podle jeho představ by tak IBM do budoucna mělo poskytovat kvalitní podporu současným i potencionálním zákazníkům právě na základě jednotlivých technologií. Bezesporu se bude jednat o systém náročnější jak na finanční, tak i na lidské zdroje. Posun IBM tímto směrem ovšem ukazuje vysoký zájem firmy aktivně budovat a udržovat dlouhodobě dobré vztahy se zákazníky, což má být hlavní výhodou při boji proti nižším cenám podobných zařízení, kterými útočí jiní výrobci,

„Tento krok, jakkoliv překvapivý se některým může zdát, představuje zcela logický vývoj v naší dlouhodobé strategii vztahů se zákazníky,“ řekl při oznámení změn Steve Mills, senior vice president a výkonný ředitel skupiny IBM a dodal: „Tato strategie nám v budoucnu dopomůže daleko přesněji najít a naplnit individuální přání jednotlivých klientů, což je něco v čem dlouhodobě vidíme základ naší konkurenceschopnosti.“

Manažerské rošády

Rozdělení softwarové divize společnosti IBM přímo ovlivnilo na 50 000 zaměstnanců společnosti. Až na výjimečné případy se ovšem celá akce obešla bez propouštění a jednotliví zaměstnanci byli do jedné nebo druhé skupiny rozděleni na základě své současné kvalifikace a zaměření. Daleko významnější přesuny ovšem rozdělení přineslo do oblasti top managementu společnosti IBM. Kromě již zmíněných ředitelů LeBlanca a Rhodina došlo k významným změnám i v tuzemské pobočce firmy. V čele české pobočky stojí od počátku roku 2010 Vladek Šlezing, který dosud vedl divizi IBM Global Services. Bývalý ředitel IBM Česká republika, Aleš Bartůněk se přesouvá na pozici viceprezidenta Systems and Technology Group IBM pro střední a východní Evropu (region CEE). Z tuzemského zastoupení naopak odešel Radovan Dršata, dosavadní ředitel IBM Software Group, který se vrátil zpět do rakouského zastoupení IBM Austria.

Obměna pozic zastávaných členy vrcholného managementu společnosti není v případě IBM ničím výjimečným. Jednotliví manažeři na svých pozicích zůstávají v průměru okolo dvou let. Pokud se osvědčí, jsou na ně kladné reference a společnost je s jejich výkonem spokojena, přesouvají se pak na novou pozici. IBM se pro tento způsob rozhodla z několika důvodů. Předně změna místa a pracovního prostředí vede s přechodem manažerů na novou pozici k opětovnému zvýšení jejich motivace. IBM si tímto krokem také ale vychovává vedení, které si v rámci firmy prošlo velkým množstvím rozdílných pozic a rozumí tak velké části byznysu celé firmy.

K rozdělení softwarové divize oficiálně došlo k 1. lednu letošního roku, samotný proces ale zabere několik měsíců.

Přečtěte si také:

IT byznys: IBM je podle tržeb lídrem v IT poradenství

IT byznys: IBM – nejslabší banky se již nemusí zotavit

IBM Lotus v řešeních pro spolupráci předhání Microsoft

Exit mobile version