IBM World Community Grid rozšiřuje výzkumné aktivity, nově se podílejí také Češi

Nejrozsáhlejší veřejná humanitární síť na světě World Community Grid (WCG) má prvního oficiálního českého partnera. Stalo se jím občanské sdružení Czech National Team (CNT), které v Česku sdružuje příznivce tzv. distribuovaných výpočtů. Češi tak rozšíříli jedenapůlmilionovou síť počítačů z celého světa, které provádějí pro vědce důležité výpočty v době, kdy nejsou plně využity.

Czech National Team vznikl v roce 2003 s cílem sjednotit a propagovat distribuované výpočty v České republice. S více než 9 000 členy je jedním z největších sdružení tohoto typu na světě. Členové CNT v rámci projektu World Community Grid podporují zejména vývoj léků na svalovou dystrofii.

„Podpořit právě tento výzkum jsme se rozhodli poté, co jsme kvůli onemocnění dystrofií ztratili člena týmu a blízkého kamaráda Michala Pavelku,“ vysvětluje zakladatel CNT Dušan Vykouřil. Czech National Team sestrojil na Pavelkovu počest extrémně výkonný počítač, jehož hlavním úkolem je zpracovávat data potřebná při hledání léčebných metod svalové dystrofie. Pro humanitární projekty WCG již „odpracoval“ 800 let výpočetního času.

World Community Grid (WCG) vznikl na základě spolupráce společnosti IBM a United Device. Síť umožňuje vědcům využívat volnou kapacitu přes 1, 6 milionu počítačů více než 500 000 dobrovolníků z 80 zemí světa. Vědečtí pracovníci tak mají jedinečnou příležitost využívat výkon na úrovni superpočítače, který by pro ně za jiných okolností nebyl dostupný. Díky projektu World Community Grid je výkon odpovídající 15. nejvýkonnějšímu počítači světa přístupný zdarma a specialistům napomáhá významné humanitární výzkumy výrazně urychlit. Od svého spuštění v roce 2004 poskytl WCG humanitárnímu výzkumu už bezmála 390 000 let výpočetního času.

Zájemci, kteří chtějí volnou kapacitu svých počítačů věnovat humanitárním projektům, se mohou zaregistrovat na adrese www.worldcommunitygrid.org. Do počítače je dále třeba si nainstalovat bezplatný, nerušivý a bezpečný software (BOINC Manager), který běží v systémech Linux, Microsoft Windows i Mac OS.

Více o projektu World Community Grid naleznete na těchto webových stránkách: www.worldcommunitygrid.org a na stránkách sdružení Czech National Team: www.CzechNationalTeam.cz.

IBM World Community Grid startuje nové výzkumy pro zlepšení kvality vody na třech kontinentech

IBM World Community Grid, celosvětová síť počítačových uživatelů, kteří pomáhají vědcům řešit humanitární problémy, představil nové výpočetní projekty. Zaměří se na metody výroby čistší a bezpečnější vody, která je čím dál vzácnější komoditou pro nejméně 1,2 miliardy lidí po celém světě.

Jeden z projektů bude simulovat, jak spolu souvisí lidské chování a procesy ekosystému v povodích jako Chesapeake Bay. Další pak budou zkoumat vyspělé techniky filtrování vody a hledat léky na vodou přenášené nemoci.

Aby vědci urychlili práci na těchto projektech, snížili náklady a zvýšili jejich přesnost, využívají program World Community Grid podporovaný společností IBM k provádění online simulací, výpočtu náročných úloh a vypracování hypotetických scénářů. Výpočetní výkon zajišťuje síť 1,6 milionu počítačů více než 500 000 dobrovolníků z celého světa. Tyto počítače provádějí pro vědce výpočty v době, kdy by jinak nebyly dostatečně využity.

Projekt udržitelnosti povodí (Watershed Sustainability Project) Univerzity Virginie bude využívat World Community Grid pro studii „UVa Bay Game/Analytics“, která modeluje dopady zemědělských, komerčních a průmyslových aktivit na Chesapeake Bay. Tato vodní cesta je důležitou deltou východního pobřeží Spojených států. Pokrývá na 166 tisíc kilometrů čtverečních a téměř 19 000 kilometrů pobřežní linie. V oblasti žije téměř 17 milionů lidí. Projekt bude simulovat a analyzovat výsledky rozhodnutí ze strany rybářů, zemědělců, realitních developerů, projektantů elektráren, ochránců přírody, odborníků na lesnictví a urbanistů, jejichž zájmy někdy jdou proti sobě. Lepší porozumění potenciálním výsledkům komplexních, křížících se rozhodnutí může společnosti pomoci efektivněji spravovat povodí.

Cílem dalšího nového projektu souvisejícího s vodou, který se jmenuje Computing For Clean Water, je vytvoření účinnější a efektivnější technologie filtrování vody. Ten nyní probíhá v nově založeném Centru inovativní multidisciplinární mechaniky (Centre for Novel Multidisciplinary Mechanics) Univerzity Tsinghua v Číně. Iniciátoři projektu hledají způsoby, jak efektivněji filtrovat a čistit znečištěnou vodu. Zkoumají také energeticky úsporné metody přeměny mořské vody na pitnou.

Třetí projekt, který bude v síti World Community Grid realizovat brazilský institut Inforium Bioinformatics ve spolupráci se společností FIOCRUZ-Minas, je zaměřen na léčbu schistosomózy. Tato parazitická choroba rozšířená v tropických oblastech se přenáší odpadními vodami. Každý rok zabíjí 11 000 až 200 000 lidí a infikuje asi 210 milionů lidí v 76 zemích. Zvlášť krutou daň si vybírá v rozvojových zemích, jimž v důsledku pracovní neschopnosti způsobuje každoročně zátěž přibližně 1,7 milionu let života. Už déle než 25 let tuto nemoc poměrně účinně léčí přípravek Praziquantel, avšak nyní vyvolávají znepokojení rezistentní kmeny.

Posledních sto let roste spotřeba vody dvakrát rychleji než populace. Organizace spojených národů předpovídá, že do roku 2025 se bude téměř polovina světové populace potýkat s kritickým nedostatkem vody.

Více informací a videa o programu naleznete zde:

www.thenewsmarket.com/ibm
www.ibm.com/press/worldcommunitygrid
www.worldcommunitygrid.org

Exit mobile version