ICANN bude rozšiřovat počet top-level domén, žádosti od 12. ledna 2012

Panel ICANN schválil nový program, který byl poprvé oznámen před třemi lety. Jeho účelem je výrazně rozšířit počet top-level domén o nové generické domény, a umožnit tak firmám, organizacím a nebo i městům, aby ze svých názvů učinili doménové přípony. Například .ADIDAS, .HOTEL, .BRUSSELS, .FACEBOOK.

Nejde vlastně ani tak o novou vlnu rozšiřování generických doménových jmen, jako o celkovou změnu koncepce. Na to jaké nové gTLD domény bude možné provozovat totiž získají vliv i jejich uživatelé. Žádosti o nový druh domén budou přijímány od 12. ledna 2012 do 12. dubna 2012. První z nich by měly být zprovozněny koncem roku 2013.

Členové panelu hlasovali následovně: 13 pro, 1 proti, 2 se zdrželi hlasování. Hlasování proběhlo na výročním sjezdu společnosti v Singapuru. Dříve v tomto roce společnost ICANN již uzavřela smlouvu s registrem ICM ohledně zprovoznění top-level domény .xxx určené pro stránky s obsahem pro dospělé.

V současné době existuje 22 obecných top-level domén (gTLD) včetně .com, .org a .net. Podle ICANN může rozšíření jejich počtu změnit způsob, jak lidé vyhledávají informace na internetu a jak si firmy plánují a strukturují svou přítomnost na webu.

„Koncovkou internetové adresy nyní bude moci být jakékoliv slovo v jakémkoliv jazyce, což společnostem po celém světě umožní propagovat svou značku, produkty, nebo komunitu novými, neotřelými způsoby,“ stojí v prohlášení ICANN.

Je však důležité vědět, že žádat o top-level doménu budou moci jen zavedené veřejné či soukromé organizace, a cena bude velmi vysoká. Pokud tedy nepovažujete 185 tisíc dolarů za pakatel. Nicméně i při této ceně je očekáván mohutný zájem.

Žádosti budou muset obsahovat právní potvrzení o vlastnictví jména, o něž se žádá. ICANN hovoří o stovkách pracovních míst pro konzultanty, které najme k vyhodnocování žádostí a potvrzení. Kromě toho bude požadováno, aby majitelé top-level domén provozovali funkční stránky, aby se předešo masivnímu cyberqsquattingu.

Zdroj: Techcrunch

Exit mobile version