Ztráta domény

Jak se už mnoho lidí přesvědčilo, o doménu lze přijít celkem snadno. Vedle nejčastějšího důvodu, kterým je expirace (vypršení platnosti), dochází i k odcizení zaměstnancem, který byl pověřen její správou. Lze se ale také setkat se soudním odebráním domény, která parazituje na známé značce nebo porušuje jiná pravidla či zákony.


Lubor Kopecký.

Vztah registrátorů a držitelů domén

O svou doménu přichází každý držitel, který před vypršením platnosti neuhradí správní poplatek doménovému registrátorovi. Registrátoři domén proto s náležitým předstihem upozorňují každého zákazníka, že je tento poplatek potřeba uhradit. V mnoha případech ale dochází jednoduše k tomu, že držitel již nepoužívá e-mailovou adresu, na kterou jsou zasílána upozornění, ani nepřistupuje ke svému účtu u registrátora a nedozví se tedy, že je potřeba doménu prodloužit.

V případě, že vyprší platnost CZ domény, přechází na 45 dnů do tzv. „ochranné lhůty“, kdy je omezena manipulace s ní. Jestliže v průběhu prvních 30 dnů trvání ochranné lhůty nedojde k prodloužení registrace, zruší CZ.NIC směrování domény na stávající sadu nameserverů a v případě, že byl na doméně provozován jakýkoliv webový obsah nebo e-maily, ocitají se v tuto chvíli mimo provoz a držitel má tak poslední možnost všimnout si, že něco není v pořádku. Pokud i přesto neprodlouží platnost domény ve svém držení, vrací se doména definitivně zpět mezi volné domény ve veřejné nabídce.

Jiné domény než CZ se ale řídí úplně jinými pravidly a často je doména vyřazena z provozu už několik dní po vypršení platnosti (generické domény) nebo je její prodloužení po splatnosti dražší (EU domény). Datum expirace každé domény je veřejný údaj, a můžete si ho proto kdykoliv snadno ověřit prostřednictvím WHOIS. Někteří registrátoři dokonce umožňují přístup k seznamům expirujících domén a dávají tím případným zájemcům možnost pokusit se danou doménu získat co nejdříve po uvolnění.

Ztráta domény neplacením

O svou doménu lze také přijít například tím, že ji správce domény z nějakého důvodu nezaplatí, a je proto na místě svěřovat správu svého doménového portfolia jen důvěryhodným společnostem nebo nejspolehlivějším zaměstnancům. Celá řada společností přišla o svou doménu jen z pomstychtivosti propuštěného zaměstnance.

Doménu lze ale odebrat i ze zákona, nařídí-li to soud. Týká se to především ryze spekulativních domén, které těží z cizí obchodní značky nebo ochranné známky. Stejně tak může být odebrána doména velkého významu, která je držena a nevyužívána.

Doménová jména dnes představují velkou část hodnoty značky a pro každého držitele by mělo být povinností o ně pečovat, jinak se může snadno stát, že o některou ze svých domén úplně zbytečně přijde. Administrace domén přitom není tak náročná a kdo této oblasti neholduje, může se obrátit na profesionály, kteří se smluvně zaručí za správu doménového portfolia.

Profil

Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.

Exit mobile version