INSPO 2007: znaková řeč online

V letošním roce navštívilo konferenci více než 170 účastníků. Jedni sledovali jednání vsedě či pololeže na vozících nejrůznější konstrukce, jiní potřebovali tlumočení do znakového jazyka, znakované češtiny, popřípadě hluchoslepí účastníci dotykovou formou znakového jazyka.

Ve zkušebním provozu je on-line Centrum znakového překladu v Ostravě, které vzniklo v rámci rozsáhlého projektu Celoživotní vzdělávání neslyšících.

Podaří-li se napojit na ně co nejvíce veřejných institucí, bude to znamenat velký krok ke zlepšení pozice neslyšících při jednání na úřadech, v nemocnicích, na policii a podobně. Neslyšící, který byl dosud v těchto situacích odkázán na často dlouhé čekání, než patřičná instituce sežene znakového tlumočníka, bude pomocí této služby okamžitě (tedy on-line) spojen pomocí webové kamery a internetu se zkušeným znakovým tlumočníkem v Centru znakového překladu. Ten zprostředkuje komunikaci mezi příslušným pracovníkem instituce a neslyšícím.

Pracovníci Chráněných dílen Deep připravili v předsálí expozici s rozmanitými pomůckami zejména pro vozíčkáře a nabízeli ukázky využití navigace GPS, IP kamer, detekčních čidel a dalších technologií v běžném životě lidí s těžkým tělesným postižením.

Co všechno jsou schopni zvládnout i lidé s nejtěžším zdravotním postižením s pomocí internetu a vhodných pomůcek, dokumentovaly příběhy účastníků literární soutěže Internet a můj handicap. Například její vítěz Jiří Žváček se po těžkém úrazu naučil ovládat počítač tyčinkou v ústech a internet používá nejen jako zdroj informací, ale vytváří rovněž webové stránky, publikuje, občas vede kurz programování pro postižené. Jak napsal, cítí se užitečný a nemusí si pořád připomínat své postižení, protože na internetu dokáže to, co ostatní.

Počítačové znalosti umožňují lidem s postižením lépe se uplatnit na trhu práce. Na portálu Burza práce soustřeďuje Konto Bariéry Nadace Charty 77 poptávku a nabídku zaměstnání pro handicapované zájemce. Navazuje na něj projekt Universita 4G, která nabízí firmám, aby si v ní nechali doškolit uchazeče se zdravotním postižením přesně podle svých požadavků. Jako první se do University 4G zapojila společnost IBM, pro kterou se zde vyškolí 20 lidí se zdravotním postižením na konkrétní pracovní pozice v technologickém centru IBM v Brně.

Všechny soutěžní práce i prezentace z konference budou zveřejněny na webu Helpnet.

Zdroj: tisková zpráva

Exit mobile version