Intel stále globální jedničkou, AMD čelilo propadu

Výrobci procesorů a čipů patřily v minulém roce mezi ta nejpostiženější odvětví, na jejichž výsledcích se ekonomická krize podepsala nejvíce. Globální ekonomické ochlazení se dramaticky podepsalo na ochotě společností investovat do nákupu nových počítačů, což nyní přivádí některé výrobce až na hranici existence.

I přes drobný pokles příjmů na 33,8 miliardy dolarů si společnost Intel zachovala status globální jedničky na poli výroby procesorů. Na přelomu roku Intel ovládal zhruba 13,1 % světového trhu. Intel v loňském roce silně těžil ze silné obliby svého nového procesoru Atom. Ten sice není výkonově nijak na výši, používá se ale do stále oblíbenějších a levnějších netbooků, o které je i přes ekonomickou krizi silný zájem.

Na druhém místě se umístil tradiční soupeř Intelu, korejský Samsung Electronics. Ten v loňském roce utrpěl ještě větší rány než Intel, a to především kvůli dramatickému poklesu zájmu o jeho DRAM a NAND počítačové paměti. Samsung Electronics v současnosti ovládá okolo 6,5 % trhu, tedy polovinu toho, co Intel.

Největší meziroční propad zažila společnost Advanced Micro Devices (AMD). Tento největší konkurent vedoucího Intelu, který se ještě v roce 2007 držel v jeho těsném závěsu, se za rok 2008 propadl až mimo první desítku na celkové 12. místo. Firma musela čelit razantnímu poklesu příjmů o 7,8 % na celkem 5,4 miliardy dolarů.

V případě dalších výrobců, jako je Toshiba, Qualcom, nebo Toshiba Instruments, došlo v minulém roce jen k malé změně oproti roku předchozímu. Dá se ale konstatovat, že prakticky u všech výrobců čipů došlo v průběhu roku 2008 k meziročnímu poklesu.

Celkově se světový trh s procesory meziročně propadl o 5,2 % z původních 272,57 miliardy dolarů (2007) na 258,3 miliardy dolarů (2008). Podle některých analytiků lze už v letošním roce očekávat zvýšení důvěry na finančních trzích a tím také alespoň nepatrný růst i v tomto segmentu.

Zdroj: ITWorld

Exit mobile version