Intel nabízí mírové řešení sporu s FTC

Americký výrobce Intel nabídl Federální obchodní komisi dohodu, která by měla pomoci ukončit spor, který s ním FTC vede.

Americká Federální obchodní komise, regulační orgán podobný tuzemskému Antimonopolnímu úřadu, si Intel, světovou jedničku ve výrobě čipů, vzal na mušku koncem loňského roku. Podle obvinění, které FTC následně předložila, měl Intel od roku 1999 zneužívat svého dominantního tržní postavení tak, aby nelegálními prostředky bránil svým konkurentům v rozvoji. Intel se měl porušení zákona dopustit prosazováním takových praktik, jako je donucování některých výrobců, aby odebírali výhradně jeho procesory, nebo úpravy vybraného software, který tak na konkurenčních čipech podával horší výkon.

„Intel úmyslně jednal tak, aby omezoval konkurenční hrozby a posiloval tím své monopolní postavení, to jde zcela proti principům férové hry a zákon by měl na pravidla konkurence dohlížet,“ vyjádřil se tehdy k obvinění Richard Feinstein, ředitel FTC pro oblast konkurenční soutěže. Podle mnohých analytiků představuje spor FTC a Intelu největší antimonopolní spor v technologické oblasti od roku 1998. Tehdy americká exekutiva vystoupila proti společnosti Microsoft a některým jejím praktikám.

Intel se proti jakémukoliv obvinění ostře ohradil a prohlásil je za nepodložená. Vzhledem k současným snahám firmy o dosažení smírčí dohody s FTC se ale zdá, že původní žaloba ovšem byla alespoň částečně založena na pravdě. Ani Intel, ani FTC detaily navrhované dohody nezveřejnili. Lze ovšem předpokládat, že půjde především o platby poškozeným konkurentům, jako je AMD, nVidia a další. Obě strany mají čas na vyjednávání až do 22. července, kdy nabídka oficiálně vyprší. Pokud FTC nabídku Intelu nepřijme, bude to znamenat pokračování v už rozjetém soudním řízení.

Intel měl s ne příliš férovými konkurenčními praktikami problém už dříve. Například v listopadu loňského roku firma přistoupila na mimosoudní vyrovnání se svým největším konkurentem, Advanced Micro Devices (AMD), kterému zaplatila odškodnění ve výši 1,25 miliardy dolarů (okolo 25 miliard Kč). Vzhledem ke svému dominantnímu postavení, kdy Intel ovládá zhruba 80% světového trhu s procesory, ovšem takové dohody nepředstavují pro Intel problém. „Intel disponuje hotovostí ve výši 12,9 miliard dolarů, takže miliardové pokuty ani vyrovnání s AMD nebude mít prakticky žádný vliv na jeho produkty ani dominanci na trhu,“ nechal se už dříve slyšet Gus Richard, analytik společnosti Piper Jaffray.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version